Nastavnici, učitelji, ravnatelji, stručni suradnici, moći će biti kažnjeni sa 700 do 1500 eura ako ne budu ocjenjivali učenike prema Pravilniku o vrednovanju, ako ne prate kurikulum, ako ne provode primjerene oblike školovanja i pomoći za djecu s poteškoćama, ako ne prijave kršenje prava učenika, ako koriste neodobrene udžbenike, ako ne provode mjere sigurnosti na školskim izletima.
To je samo dio novih odredbi prijedloga Izmjena i dopuna Zakona o obrazovanju, a koji je među prosvjetarima izazvao ogročenje. Prijedlog sa spornim Člankom 24. je prošli tjedan pušten u e-savjetovanje.
Odmah su reagirali sindikati, upozorivši kako ovakve odredbe otvaraju još veći prostor za ponižavanje i nesigurnost nastavnika. Dosad je, naime, prekršajna odgovornost za ovakve prekršaje bila određena za školsku ustanovu i ravnatelja, a sad će moći biti kažnjeni i zaposlenici, te školski odbori.
No nastavnici su ionako u nepovoljnom položaju jer su potpuno nezaštićeni od brojnih prijava i napada, a ove odredbe su otvaranje lova na vještice, upozoravaju sindikati.
'Tko će uopće htjeti ići na izlete?'
U ponedjeljak je opširnim otvorenim pismom ministru znanosti i obrazovanja reagirala i nastavnička grupa Školska zbornica.
Ističu kako "najoštrije protestiraju" protiv ovakvog prijedloga.
- Znate li koliko je već sada teško organizirati i provoditi izvanučioničku nastavu? Sada bi se učitelje moglo novčano kazniti ako se učenik npr. na izletu ozlijedi, roditelj se žali, a inspekcija utvrdi da je kriv jer nije pazio da se učenik ne ozlijedi. Tko bi nakon toga još uopće htio voditi učenike igdje?
Djelatnik školske ustanove može biti novčano kažnjen i ako u nastavi ne provodi rješenja za učenike s teškoćama (individualizacija i prilagodba sadržaja). Vaše ministarstvo ne osigurava nikakvu spomena vrijednu podršku za to, mnoge škole nemaju ekipiranu stručnu službu, a učitelji se sami snalaze. Sada bi im još uveli i novčane kazne.
Daleko najspornije je kažnjavanje učitelja ako ne postupa prema Pravilniku o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi iz članka 72. Zakona - dakle, roditelj se žali na ocjene, jedinice najčešće, dođe inspekcija i utvrdi da nema dovoljno ocjena i/ili bilješki (opisnog praćenja) i kazni učitelja s 500 eura. Poklanjanje ocjena postat će još masovnije, a afera „Daj pet!“ neće više biti afera, nego svakodnevica - upozorava Školska zbornica koja okuplja, kako ističu 25.000 prosvjetnih djelatnika.
'I vi kršite zakone'
Ističu i kako se Pravilnik o podeagoškim mjerama ionako masovno krši, a da će se novim kaznama to još više pogoršati.
- Sukladno navedenom pravilniku učenik bi za dva evidentirana korištenja mobitela tijekom nastave trebao dobiti opomenu, a za deset evidentiranih korištenja mobitela trebao bi biti preseljen u drugu školu. U praksi imamo situaciju ne samo kršenja navedenog pravilnika, nego i otvorenog hvaljenja različitih gradonačelnika kako će se u "njihovim“ školama zabraniti korištenje mobitela - koje je već zabranjeno - navode.
Također upozoravaju da je protuzakonito to što se ide na još jednu izmjenu i dopunu Zakona o obrazovanju - 16. po redu od 2008. godine, umjesto da se napravi suvremen i kvalitetan novi Zakon.
- Ponovno ističemo da je ovo šesnaesta izmjena i dopuna Zakona koja grubo krši i narušava Jedinstvena metodološko-nomotehnička pravila za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor, a koja u članku 48., stavku 4. navode da „Ako se propis mijenja, odnosno dopunjava, više puta potrebno je pristupiti donošenju novoga propisa, u pravilu nakon treće izmjene, odnosno dopune.“ - podsjećaju ministra Radovana Fuchsa.
S obzirom na to da se u Zakon uvode i odredbe o potpomognutoj i obogaćenoj nastavi koja se trenutno provodi u eksperimentalnom projektu Cjelodnevne nastave, Školska zbornica pita znači li to da je ministar siguran da će za četiri godine taj projekt ući u sve škole?
Uz pohvale otvaranju mogućnosti da nastavnici rade i nakon 65. godine, uklanjanja iz nastave osoba osumnjičenih za kaznena djeca, te novim mogućnostima e-Dnevnika, poput one da roditelji upisuju opravdanja za izostanke, nastavnička grupa očekuje da se njihove sugestije uvaže.
Iz Ministarstva zasad poručuju kako je prijedlog u e-savjetovanju, te da novčane kazne služe upravo zaštiti onih koji rade po zakonu.