Mario Plenković (73), profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu i umirovljeni profesor komunikologije, objavio je s još četvero kolega znanstveni rad o medijskom praćenju rada hrvatske vlade na čijem je čelu njegov sin Andrej, piše Telegram.
Rad je objavio u časopisu Media, Cultura and Public Relations čiji je glavni urednik. Analizirano je 40 tiskovina i 296 novinskih sadržaja, a zaključci su da analizirani mediji objavljuju 23.55 posto negativnih i pristranih sadržaja o vladi RH, pozitivno je orijentirano 35.54 posto objavljenih print sadržaja, dok ih je 40.91 posto neutralno intonirano o radu i ugledu vlade RH.
Analiza pisanja: Mi smo u to tom razdbolju otkrili tri afere
Plenković stariji je analizirao objave tiskanih medija od početka siječnja do veljače ove godine. Treba podsjetiti da su u tom razdoblju 24sata otkrila nekretninsku aferu Ive Žinića, aferu u kojoj je HDZ-ov Žarko Tušek pokušao kupiti vijećnika, te objavili snimke na kojima se čuje kako HDZ-ov gradonačelnik Požege Darko Puljašić namješta poslove.
Ovoga nema u analizi
Plenković stariji te slučajeve ne spominje.
Docentica Dina Vozab s FPZG-a rekla je za Telegram da je znanstveni rad prepun nejasnih hipoteza, nepostojećih metoda, zapanjujućih zaključaka i kompliciranih rečenica koje ne znače ništa poput ove "Genetsko strukturalna metodološka sadržajna metoda evaluacije novinskih pisanih i vizualnih sadržaja". Dodaje kako se u radu navode nepostojeće metode.
- Ne postoji nešto kao ontološka ili epistemološka ili aksiološka metodologija, a u radu su postavljene hipoteze koje nemaju nikakve veze s pravilima postavljanja hipoteza u društvenim znanostima. Navedene hipoteze nemoguće je empirijski testirati, a zaključci rada su zapanjujući - kaže docentica i dodaje da je rad objavljen u časopisu u kojem je glavni autor članka Plenković ujedno i glavni urednik časopisa, a i drugi autori članka su članovi uredništva časopisa.
U radu Plenkovićevog oca navodi se da neki analizirani mediji ne vode boljitku građana Hrvatske, a u analizi tiskanih medija nekako se našla i N1 televizija koja je - televizija. Ona je apostrofirana u kontekstu stvaranja "percepcijski negativnog dojma o radu i ugledu vlade RH".