Premijer Andrej Plenković poručio je u srijedu na početku sjednice Vlade kako je, prema procjeni Svjetske banke, vrijednost ukupne štete potresa u Zagrebu i dvije županije oko 86 milijardi kuna.
POGLEDAJTE VIDEO
- Oštećeno je 25.000 zgrada. To govori koliko će biti zahtjevan proces obnove, a danas nakon sjednice Vlade podnosimo zahtjev za sredstva iz Europskog socijalnog fonda solidarnosti, a prema njihovim pravilima najviše možemo dobiti 600 milijuna eura - istaknuo je Plenković podsjetivši kako je u međuvremenu Vlada potpisala Sporazum o zajmu sa Svjetskom bankom u iznosu 200 milijuna dolara za škole i bolnice, rebalansom proračuna osigurali sredstva za hitne intervencije, donijeli odluku o plaćanju najma stana onima koji ne mogu u svoje domove te uputili u javnu raspravu Zakon o obnovi.
- 10 sekundi potresa je učinilo toliko štete. 520 milijuna je projekt Pelješkog mosta i prilaznih cesta, a iznos posljedica potresa je 22 puta toliko, da budemo svjesni o čemu se radi - istaknuo je Plenković.
Kako je pojasnio ministar EU fondova, Marko Pavić, iznos od 600 milijuna eura koji maksimalno možemo dobiti iz tog Fonda, koristit će se za obnovu bolnica i škola, infrastrukturu, kulturnu infrastrukturu te za najam zamjenskih stanova.
- Mi ćemo i na ostale načine nastaviti tražiti međunarodne izvore financiranja za potporu obnovi Grada Zagreba nakon potresa - rekao je Plenković.
Istaknuo je još i kako je Hrvatska ispunila sve uvjete za ulazak u europski tečajni mehanizam i uvođenje eura. Podsjetio je da je idući tjedan u EU rasprava o nacrtu sedmogodišnjeg proračuna i dokumentu koji je EK predložila za oporavak gospodarstva zemalja članica.
- Oba dokumenta su povoljna za Hrvatsku, bolja su nego ona iz veljače. Dobit ćemo preko 20 milijardi eura u sljedećih sedam godina kao oslonac za premošćivanje ove krize. Iznos je to jednak jednogodišnjem proračunu Hrvatske - istaknuo je.
Turizam
Što se tiče turističke sezone, premijer je poručio kako je razgovarao s austrijskim, slovačkim i češkim premijerima vezano za slobodno kretanje njihovih građana.
- Danas će se austrijska vlada donijeti odluku da nema više restrikcija za njihove građane kad se vraćaju u Austriju od 15. lipnja. To će dodatno pridonijeti dolasku turista u Hrvatsku u sljedećim tjednima. I Mađarska će u petak ukinuti sve restrikcije za svoje građane - rekao je premijer dodavši kako je u Hrvatskoj trenutno 67.000 turista, od čega ih je u Istri 20.000, a Primorsko-goranskoj županiji 16.000.
Lazard predstavio Vladi stanje u INA-i
Osvrnuo se i na sastanak Savjeta za INA-u, za pregovore s MOL-om o otkupu dionica naše naftne kompanije, istaknuvši kako im je konzultantska tvrtka Lazard predstavila preliminarno izvješće o stanju u INA-i.
- Obavili su temeljitu analizu, dubinsko snimanje kompanije, sada slijedi nastavak razgovora s MOL-om, a tijekom srpnja očekujemo konačno izvješće. Za realizaciju ove transakcije je potreban dogovor obje strane, mi ćemo voditi računa o interesima Hrvatske i kompanije. Ovaj sastanak ocjenjujemo vrlo sadržajnim i kvalitetnim za buduće korake - rekao je.