To je to što me zanima!

Plenković u UN-u: Znamo što znači biti napadnut i braniti se

Ruska agresija donijela je patnju. Posljednje najave o djelomičnoj mobilizaciji, nuklearne prijetnje su eskalacije neviđene krize. I dok Ukrajinci pate, posljedice ruske agresije se osjete diljem svijeta, rekao je
Vidi originalni članak

Hrvatski premijer Andrej Plenković održao je govor pred 77. Generalnom skupštinom Ujedinjenih naroda (UN) u New Yorku. 

- Ruska agresija donijela je patnju. Posljednje najave o djelomičnoj mobilizaciji, nuklearne prijetnje su eskalacije neviđene krize. I dok Ukrajinci pate, posljedice ruske agresije se osjete diljem svijeta i mora ih se globalno osuditi. Prije tri desetljeća Hrvatska je bila u ratu. Trećina našeg teritorija je bila okupirana. Borili smo se za međunarodno priznanje i bili smo pod embargom. Znamo što znači biti napadnut i što znači braniti se. Mnogi, pogotovo naši branitelji platili su najveću kaznu za našu slobodu. Danas smo izvoznik mira i stabilnosti. Hrvatska je danas popularna turistička zemlja i zemlja koja proizvodi najbrži električni auto na svijetu. Uspjeh je moguć ako se ima vizija i odlučnosti - rekao je Plenković. 

'KLJUČAN PROBLEM JE AGRESIJA NA UKRAJINU' Andrej Plenković tvrdi: Postoji politička volja da se nastavi sa sankcijama protiv Rusije

- Naše povjerenje u demokraciju je pod napadom. Koliko god su teški izazovi, moramo ostati ustrajni za demokratske procese. Na raskrižju između demokracije i autokracije, naš izbor mora biti jasan. Naglasio je nužnost reforme Vijeća sigurnosti, pogotovo u kontekstu kriza kao što je rat u Ukrajini. Zbog našeg iskustva Hrvatska je odmah pružila pomoć Ukrajini. Političku, humanitarnu, ekonomsku i vojnu. Napraviti drugačije bila bi izdaja principa i vrijednosti koje su nam drage. Posebno što se tiče ljudskih prava - rekao je hrvatski premijer.

- Kada smo se počeli oporavljati od koronavirusa, rat u Ukrajini je drastično promijenio i sigurnosnu i energetsku situaciju u Europi. Države ne smiju biti taoci zbog pitanja dostupnosti energenata i hrane - rekao je.

Govorio je i o klimatskim promjenama.

 - Oni koji najviše zagađuju, trebaju najviše činiti na tome. Obnovljivi izvori energije predstavljaju novu priliku. Radit ćemo sa svojim partnerima kako bismo osigurali stvaranje tolerantnije, zelenijeg i pravednijeg društva u kojemu nitko neće biti izostavljen - rekao je.

Plenković je kazao da Hrvatska posebnu pažnju posvećuje jugoistočnoj Europi.

AFERA 'ŠPIJUNI' Plenković još nije vidio izvješće o nadzoru u VSOA-i, u SAD-u je

- Stabilnost susjedne BiH od posebnog je interesa za Hrvatsku. S obzirom na trenutno situaciju u Ukrajinu, nužno je da mirovni sporazumu se poštuju, poput Daytonskog mirovnog sporazuma. Želimo vidjeti stabilnu i funkcionalnu BiH koja se progresivno kreće prema EU članstvu. Kohezija i stabilnost moraju biti osigurani. Bošnjački vođe priznaju da nemaju namjeru dogovoriti se s predstavnicima Hrvata. Pozivam Visokog predstavnika da iskoristi svoje bonske ovlasti prije izbora u listopadu. Nestabilnost u regiji utječe na sve nas. Dok svjedočimo zločinima u Ukrajini, dugujemo budućim generacijama da budemo na pravoj strani povijesti. Naš svijet se posve promijenio - zaključio je Plenković. 

Idi na 24sata

Komentari 78

  • Legalno Ilegalno 18.12.2022.

    A da li Plenković može objasniti razlog zašto je pretstavnik RH u UNu glasao protiv rezolucije koja osuđuje nacizam i neonacizam??? to je pravo pitanje za njega.

  • Maxitron 25.09.2022.

    E ,ovo je taj čuveni borbeni usklik boraca za slobodu iz kojekakvih zakutaka Brisela ,Amerike pa i ostalih "destinacija" sa sigurne udaljenosti. No kad je od anemičnog čovjek bi trebao vjerovati,. ili. ???????????😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

  • kra.de.se2 25.09.2022.

    Pokrali i rasprodali Hrvatsku, a sad umjesto neovisnosti imamo potpunu ovisnost o Briselskim i Washingtonskim fondovima pomoći.

Komentiraj...
Vidi sve komentare