Vlada je u četvrtak na sjednici donijela i službenu odluku o početku rada škola i vrtića od idućega ponedjeljka 11. svibnja, u sklopu treće faze popuštanja mjera postavljenih zbog korona virusa, a kojom se uređuje način izvođenja nastave u osnovnim i srednjim školama, kao i na visokim učilištima te obavljanju redovnog rada ustanova predškolskog odgoja i obrazovanja.
POGLEDAJTE VIDEO: Prvašići iz Splita napravili pjesmu o virtualnoj školi
Kao što je već poznato, otvaraju se osnovne škole za učenike od prvog do četvrtog razreda. Kako stoji u ovoj odluci, nastava za njih provodit će se mješovitim modelom - dijelom u školi, dijelom na daljinu. Za učenike od petog do osmog razreda, srednjoškolce te studente na fakultetima, nastava se i dalje organizira na daljinu. Jedino se na fakultetima omogućavaju laboratorijske, umjetničke i kliničke vježbi te praktični rad u malim grupama.
No, preporuka HZJZ-a da djecu ipak ostave doma te prebacivanje odgovornosti na njih u donošenju te odluke od strane Ministarstva obrazovanja, roditelje je razbjesnila. Velika većina djecu neće slati na nastavu i vrtiće jer smatraju da povratak nije siguran i dobro organiziran.
Premijer Andrej Plenković na sjednici je poručio kako je nezadovoljstvo doprijelo do njega te se nada da će se sve brzo vratiti u normalu.
- S obzirom da mi živimo u demokratskom društvu i da je pitanje obrazovanja odgovornost i države, ali i roditelja, s obzirom da možemo pohvaliti našu uvjerljivo dobivenu utakmicu u prvom poluvremenu protiv Covida-19, a to vide i drugi koliko smo uspješni, sada idemo u drugu fazu. Ljudi se vraćaju na posao, rade vrtići, škole i ja očekujem da će se, unatoč rezervama koje čujemo i osjećamo, vrlo brzo doći do situacije da će se djeca vratiti u škole i vrtiće i studenti na fakultete. Budimo odgovorni i dalje, ovo je važna političko-društvena odluka i zato uz puno razumijevanje i elementa odgovornosti, kojeg roditelji očekuju, i onog što mi kao država na ovaj način uređujemo, smatram da je postupan povratak u škole, vrtiće i na fakultete dobar i nužan korak od početka idućeg tjedna - istaknuo je.
Zahvalio je svim učiteljima i profesorima na angažmanu i prilagodbi u vremenu epidemije.
- Zahvaljujem svim vrijednim učiteljima i profesorima, koji su proteklih skoro dva mjeseca, učinili izrazite napore da budemo jedna od članica EU koja je u najkraćem roku organizirala i online nastavu i preko TV-a. Tu smo bili brzi i učinkoviti i pokazali da u jednom segmentu, koji obuhvaća ogroman broj ljudi, da im možemo omogućiti nastavak rada putem tehnologije - rekao je.
Ministrica Blaženka Divjak novinarima je istaknula kako se radi o povratku djece u škole i vrtiće onih roditelja koji rade i koja su zdrava.
- Koliko će učenika biti - onoliko koliko roditelja traži, a takvih, vjerujte, ima dosta sudeći po pismima koje mi dobivamo. Na koncu koncu, ako gospodrastvo neće funkcionirati, onda je pitanje odakle će se puniti državni proračun i isplaćivati plaće - rekla je dodavši da se postupilo vrlo slično kao i drugim zemljama.
- Ni u jednoj zemlji EU se nije naredilo da djeca krenu u školu nego se daje ta mogućnost da u prvo vrijeme, pod vrlo jasnim sigurnosnim uvjetima, djeca budu u školi ili doma, ali da im se omogući podučavanje - rekla je.
Osvrnula se na dječju pravobraniteljicu koja je apelirala da djeca ne idu u škole do kraja školske godine.
- Ta ista pravobraniteljica apelirala je i da mi vratimo djecu u škole jer nemaju doma s kime učiti i da im slabo ide nastava na daljinu. Moramo ipak znati što radimo i moramo sada svi dati obol. Radimo najbolje i gdje god je to moguće da osiguramo uvjete - poručila je.
Poslala je poruku i ravnateljima škola i vrtića.
- Nije njihova uloga odgovarati roditelje da šalju djecu u školu i vrtić. Uloga svih nas koji obnašamo funkciju da osiguramo s jedne strane da nema širenje virusa, ali i to da se gospodarstvo može pokrenuti - poručila je istaknuvši kako se izjave prije slanja djece u škole i vrtića o zdravstvenom stanju i odgovornosti potpisuju i u drugim zemljama.