To je to što me zanima!

Plenković: Ponuda EU-a Velikoj Britaniji je dobra i velikodušna

EU inzistira na tome da u slučaju izostanka rješenja za granicu sa Sjevernom Irskom taj dio irskog otoka koji pripada Ujedinjenoj Kraljevini ostane u carinskoj uniji, što je Londonu neprihvatljivo
Vidi originalni članak

Ponuda Europske unije Velikoj Britaniji u pregovorima o njezinu izlasku je dobra i velikodušna i sada je pitanje što Britanci mogu prihvatiti s obzirom na tamošnju političku situaciju, izjavio je u četvrtak hrvatski premijer Andrej Plenković.

- Mislim da je ponuda EU-a koja je na stolu jako dobra za Ujedinjenu Kraljevinu. U ovom trenutku više se radi što oni mogu prihvatiti s obzirom na političku situaciju tamo. Što se tiče ponude EU-a, ona je velikodušna - izjavio je Plenković prije početka drugog dana summita.

U srijedu navečer tijekom radne večere čelnici 27 zemalja članica razgovarali su o stanju pregovora o izlasku Velike Britanije iz EU-a. Prije radne večere obratila im se britanska premijerka Theresa May, ali nije iznijela nikakav novi prijedlog koji bi omogućio otklanjanje zastoja u pregovorima, koji su zapeli na pitanju granice na irskom otoku.

Čelnici 27 zemalja izrazili su puno povjerenje u svog pregovarača Michela Barniera te još jednom potvrdili da su jedinstveni.

Prema suradnicima predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska, "čelnici EU-a pozvali su glavnog europskog pregovarača Michela Barniera da nastavi sa svojim naporima kako bi se došlo do sporazuma" i spremni su se ponovno sastati kada Barnier ocijeni da je postignut "odlučujući napredak". 

Barnier je prije radne večere rekao da mu je potrebno "puno više vremena i da će sljedećih tjedana nastaviti raditi, mirno i strpljivo".

EU inzistira na tome da u slučaju izostanka rješenja za granicu sa Sjevernom Irskom taj dio irskog otoka koji pripada Ujedinjenoj Kraljevini ostane u carinskoj uniji, što je Londonu neprihvatljivo.

- Htjeli smo čuti poruke premijerke May, njezina glavna poruka da pitanje režima carinske unije na području Sjeverne Irske UK-u nije prihvatljivo, dakle ako bi se išlo po tom modelu, ona bi htjela da to bude za cijelu UK, a onda bi to bio problem za sve ostale članice EU-a jer se na taj način praktički dezavuira koncept unutarnjeg tržišta, što nije prihvatljivo - rekao je Plenković.

Plenković je potvrdio da su čelnici dali punu potporu svome glavnom pregovaraču Barnieru da nastavi s pregovorima te da ne žele fiksirati novi izvanredni summit u studenome ako ne bude odlučujućeg napretka. Ranije se spominjalo da će se izvanredni summit o Brexitu održati 17. i 18. studenoga.

- Spremni smo uložiti dodatne napore u pregovarački proces, ali ne želimo a priori fiksirati novi izvanredni sastanak na vrhu koji će se održati jedino ako se postigne dogovor na razini pregovarača, a ako toga ne bude onda će se se o tome razgovarati tek na redovitom summitu u prosincu - rekao je Plenković.

Premijerka Theresa May je u četvrtak rekla da bi bila spremna razmotriti produljenje prijelaznog razdoblja "za nekoliko mjeseci". To s druge strane nije prihvatljivo njezinim kritičarima u vladi i u stranci.

Premijer Plenković, koji je u srijedu prije radne večere, sudjelovao i na sastanku čelnika Europske pučke stranke (EPP) potvrdio je da je i na tom sastanku govorio o stanju u BiH nakon općih izbora u toj zemlji te da će o tome govoriti i u četvrtak u sklopu rasprave o vanjskim odnosima.

- Na sastanku EPP-a sam vrlo temeljito i detaljno objasnio situaciju nakon općih izbora u Bosni i Hercegovini. Danas ću u dogovoru s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom to napraviti i ovdje. Mislim da je važno senzibilizirati šefove država ili vlada za tu temu jer za mnoge od njih ta tema nije u fokusu, što svi znamo jako dobro i zato je dobro da se na to osvrnemo. Ako vidite koliko vremena posvećujemo pitanju Irske, odnosno Sjeverne Irske, onda je u redu da čelnici EU-a vode računa o tome što se zbiva u hrvatskom susjedstvu - rekao je Plenković

Plenković je kazao kako očekuje "razumijevanje i veću osjetljivost za pronalaženje rješenja koje se treba naći o pravičnom izbornom zakonu kako bi se spriječio scenarij kakav danas imamo".

Idi na 24sata

Komentari 4

  • Eva Maras 18.10.2018.

    Zar ima i jedan hrvat koji vjeruje da nas netko pita za mišljenje o bilo ćemu? Mi smo važni koliko i buha u krznu medvjeda. Bolje je premjeru da ništa ne prića. Nakon priće obično slijedi štipanje.

  • nec.1996 18.10.2018.

    plenko bitno je da hdz sa komsicem u bosni cvate,,a sta ces vise se brines za bosance nego za nas,,

  • AUPZDMTRN 18.10.2018.

    Doživljava li itko ovog lika kao državnika, bar političara ranga premijera? Od prvog dana svi ga vide samo kao EU otpravnika poslova za Hrvatsku. Guvernera polukolonije. On sebe vidi kao budućeg šefa europske komisije, kojeg više brine propusnost granice sjeverne Irske prema EU, nego propusnost Hrvatske međe prema Bosni?!

Komentiraj...
Vidi sve komentare