Premijer Andrej Plenković na početku sjednice Vlade u četvrtak komentirao je aktualnosti tijekom proteklog tjedna, no o prosvjetarima koji su mu jučer došli pod prozore prosvjedovati ni riječi. Tako je spomenuo posjet Češkoj, sastanak s veleposlanicima, 23. obljetnicu članstva Hrvatske u Vijeću Europe, 350. godišnjicu Sveučilišta u Zagrebu, sastanak sa zagrebačkim gradonačelnikom Milanom Bandićem...
- Imali smo dobar sastanak s gradonačelnikom Zagreba gdje smo dotakli brojne projekte, osobite one koje se tiču prometne infrastrukture Grada. Već sada je u tijeku provedba 1,3 milijardi vrijednosti projekata, brojni drugi su u pripremi. Pozicija Vlade, kao što je prema svim gradovima, županijama, općinama, tako i prema Gradu Zagrebu, da ćemo surađivati na svim onim projektima koji su u interesu Grada i Zagrepčana - rekao je Plenković.
Vlada je na sjednici donijela zaključak o podržavanju financiranja nabave kapitalne opreme i uređenja dodatnog prostora za DNA laboratorij Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Kako je pojasnio ministar branitelja Tomo Medved, Medicinski fakultet je zatražio pomoć u nabavi kapitalne opreme u vrijednosti od oko pet milijuna kuna, a kako će se dobar dio opreme koristiti kod identifikacije ekshumiranih posmrtnih ostataka, obratili su se Ministarstvu.
- Hrvatska još traga za 1872 nestale osobe u Domovinskom ratu, a uspješna identifikacija pretpostavlja opremljenost znanstveno-medicinskih ustanova uključenih u sami proces - istaknuo je Medved.
Naime, prema službenim podacima Ministarstva branitelja, 873 osobe čiji su posmrtni ostaci pronađeni u masovnim i pojedinačnim grobnicama vode se kao neidentificirani.
Vlada je dala odobrenje Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici da sklopi ugovor težak više od 10 milijuna kuna s AKD Zaštitom za zaštitu zgrade NSK tijekom Predsjedanja Hrvatske Europskom unijom od siječnja iduće godine.
- Tijekom predsjedanja, u prostorima NSK prisustvovat će štićene osobe I kategorije za vrijeme održavanja sastanka na vrhu predsjednika država i vlada te ministarskih sastanaka, sukladno Uredbi o određivanju štićenih osoba, objekata i prostora te provođenju njihove zaštite i osiguranja. Zbog potrebe provođenja sigurnosnih mjera i izvedbe sustava tehničke zaštite tijekom predsjedanja, izrađene su Prosudba ugroženosti TD-PU/1538 i Izvedbeni projekt sustava tehničke zaštite PR-THZ/1620. Prosudbom ugroženosti objekt se svrstava u I kategoriju zaštite (NAJVIŠI STUPANJ ZAŠTITE) prema Pravilniku o uvjetima i načinu provedbe tehničke zaštite), dok su Izvedbenim projektom definirana konkretna rješenja tehničke zaštite objekta - stoji u Vladinoj odluci.
Dodatnih 150 milijuna za bolnicu u Puli
Ministri su prihvatili i prijedlog dodatka Sporazuma o sufinanciranju izgradnje nove građevine Opće bolnice u Puli.
- U srpnju 2011. tadašnja Vlada i Istarska županija donose odluku i Sporazum o izgradnji nove bolnice u Puli. Nažalost, dolaskom nove Vlade, to je stajalo i nije se ništa radilo, a dolaskom ove Vlade je krenulo, bolnica je većim dijelom izgrađena, pred završetkom je u ove tri godine. U međuvremenu su se dogodile tehničko-medicinske i građevne promjene, tako da je za potpuni dovršetak i opremanje potrebno još 150 milijuna kuna - istaknuo je ministar zdravstva Milan Kujundžić dodavši kako su ranije osigurali 600 milijuna kuna.
Za tih dodatnih 150 milijuna kuna, Vlada je dala državno jamstvo Erste&Steiermärkische Banci, za kreditno zaduženje Opće bolnice Pula.
- Ovo je važna poruka Puli, Istarskoj županiji i razvoju zdravstvenog sustava u svim krajevima Hrvatske. Nastavno na projekt izgradnje bolnice u Rijeci, ovo su dva velika projekta u zdravstvenom sustavu, ali ne i jedina kojima se bavimo, bit će ih još - istaknuo je Plenković dodavši kako vjeruje da će istarski župan Fabrizio Radin biti zadovoljan.
Vlada je usvojila i Uredbu o nazivima radnih mjesta i koeficijentima u Državnom inspektoratu, kao i izvješće o provedbi Nacionalnog programa reformi u razdoblju od svibnja do listopada ove godine.
- U vezi sa provedbom mjera ekonomske politike, od ukupno 100 planiranih aktivnosti 22 su provedene, 78 ih je u tijeku. Rok provedbe prošao je za 11 aktivnosti. Što se tiče mjera za postizanje ciljeva strategije Europa 2020, mjere su dugoročnije. Od ukupno 35 planiranih, provedeno je devet aktivnosti, 26 je u tijeku, a rok provedbe je prošao za njih pet. Što se tiče ključnih aktivnosti ostvarenih od svibnja do listopada, u djelokrugu državne imovine ostvarena je jedna aktivnost, gospodarstva tri, javne uprave tri, pravosuđa četiri, obrazovanja pet, socijalne skrbi jedna, zaštite okoliša dvije te fiskalne discipline dvije - naveo je ministar financija Zdravko Marić dodavši kako je ideja ove brojke do kraja godine dodatno popraviti.
Bedeković: Ovo je put prema delimitiranju rodiljnih naknada
Povećanje rodiljnih naknada za drugih šest mjesta dopusta put je prema potpunom delimitiranju, poručila je u četvrtak ministrica demografije Vesna Bedeković dodavši kako su ih u ovom trenutku povećali u onom iznosu koliko je to moguće, vodeći računa o održivosti proračuna i odgovornom upravljanju javnim financijama.
Naglasila je kako je povećanje na 5654 kune, odnosno za 1660 kuna više, stoji 120 posto proračunske osnovice, a da će od 1. travnja 2020. to biti 170 posto proračuna.
- To je svakako put prema potpunom delimitiranju, međutim, moramo biti svjesni činjenice da i mnoge europske zemlje, koje su bogatije od Hrvatske, nemaju u potpunosti delimitirane rodiljne naknade - istaknula je.