Ponavljam jasan stav Vlade, Zakon kojim je Srbija uspostavila tzv. kvazi univerzalnu nadležnost za države bivše SFRJ, za nas je apsolutno neprihvatljiva. To govorimo godinama i sve zamolnice koje će iz Srbije doći ćemo mi kao Vlada odbiti, poručio je na početku sjednice Vlade premijer Andrej Plenković govoreći o optužnici iz Srbije protiv naših pilota u akciji Oluja.
Istaknuo je kako Srbija nije pokazala interes za suradnju o temi nadležnosti za procesuiranje ratnih zločina u sklopu Povjerenstva osnovanog 2018. godine.
PRATITE UŽIVO:
'Ovo nije politika suradnje nego provokacija'
- Imamo mehanizme kojima ćemo zaštititi naše pilote, kao što smo to učinili i prošle godine. Procesiranje ratnih zločina - da, neovisno o nacionalnosti žrtve i počinitelja, ali ne u dnevno-političke svrhe, ne temeljem ovakvog zakona i ne od strane onih koji odbijaju svaki oblik suradnje o ovoj temi. To je poruka Srbija, koja se još nije suočila sa svojom odgovornošću u vezi ratova na prostoru bivše Jugoslavije i velikosrpske agresije Miloševićevog režima. Ovo nije politika suradnje i rješavanja problema već provokacije. Mi smo obavili razgovore s pilotima, stvari su jasne i čvrste, takve će i ostati - poručio je.
Govoreći o sankcijama SAD-a protiv Marinka Čavare, predsjednika Federacije BiH, Plenković je rekao kako je prvi na to reagirao i tome se suprotstavio naš ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
- Mi smo izrazili i neslaganje i stav da je riječ o pogrešnoj i neutemeljenoj političkoj odluci i poruci prema legitimnom predstavniku hrvatskog naroda i to još čelnika Federacije, gdje se, između ostalog, dovodi u pitanje sam smisao ovakve odluke ministarstva financija SAD-a budući da Čavara, s kojim sam jučer razgovarao, nema nikakve imovine ni računa u SAD-u. SAD jesu hrvatski partner i saveznik, međutim postoje situacije u kojima imamo različite stavove, ovo je jedna od njih - rekao je.
Podsjetio je da je Vlada ovog tjedna smanjila dodatno trošarine na gorivo te limit za marže proizvođača i distributera.
- Svim mjerama do sada smo po 50-litrenom spremniku uštedjeli našim građanima oko 114 kuna za benzin te oko 136 kuna za dizel. I dalje ćemo pratiti ovu situaciju, koja je posljedica ruske agresije na Ukrajinu, kako bismo izlazili ususret našim građanima - rekao je.
Podsjetio je i na nove izmjene zakona o mirovinama koje je predstavio ranije danas uz ministra Piletića.
- Ovim zakonom ćemo podići i najniže mirovine od 1. siječnja 2023. Korisnicima obiteljskih mirovina omogućavamo pravedniji izračun mirovina, kao i mogućnost korištenja dijela mirovine uz zadržavanje osobne mirovine. Predstavili smo i konkretne primjere, izračune, riječ je o oko 300.000 umirovljenika koji će dobiti veći prihod - poručio je.
Pomoć nakon tuče
Vlada je na sjednici donijela odluku o pomoći nakon nevremena i tuče koja je proteklih tjedana pogodila područja Varaždinske, Međimurske, Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke, Zagrebačke i Karlovačke županije.
- Tuča je izazvala ogromne štete u poljoprivredi, na građevini, opremi i ostalim dobrima te prometu. Cilj prijedloga ove odluke je oštećenicima koji su pretrpjeli štetu na području ovih šest županija osigurati naknadu s ciljem zadržavanja i nastavka planiranja poljoprivredne proizvodnje i drugih gospodarskih djelatnosti, olakšanje početka normalizacije životnih uvjeta. Tuča je uzrokovala znatne štete i na prometu, posebice na nerazvrstanim cestama koje su u vlasništvu lokalnih jedinica, a neophodne su za nesmetano funkcioniranje stanovništva i obavljanje poljoprivredne djelatnosti - istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Dodala je kako će se za pomoć osigurati 54 milijuna kuna.
- Rasporedit će se proporcionalno udjelu šteta pojedine županije, a sukladno podacima o nastalim štetama u poljoprivredi, nerazvrstanim cestama, gospodarstvu te ostaloj komunalnoj i društvenoj infrastrukturi i stambenoj imovini. Sredstva će se doznačiti izravno na račune županija, a one se zadužuju da u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede i Ministarstvom gospodarstva izrade program potpora male vrijednosti - poručila je ministrica.
Od 54 milijuna kuna, za štete u poljoprivredi će se izdvojiti 25 milijuna kuna, na nerazvrstanim cestama pet milijuna, za štete u gospodarstvu šest milijuna, a preostalih 18 milijuna kuna iz proračunske rezerve Ministarstva financija za štete na komunalnoj i društvenoj infrastrukturi te stambenim objektima.
Rakete za Kiowe
Vlada je dala suglasnost Ministarstvu obrane za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske u 2023. i 2024. godini za nabavu raketa Hydra za helikoptere OH-58D Kiowa Warrior.
- Helikopteri koji su donacija SAD-a isporučeni su RH 2016. godine, a do kraja 2017. uvedeni su u operativnu upotrebu HV-a. Time je HV dostigla novu helikoptersku sposobnost izvidničkog i površinskog borbenog djelovanja danju i noću. Nabavom zrakoplovno-ubojnih sredstva održava se dostignuta sposobnost površinskog borbenog djelovanja i zraka u svrhu potpore borbenog djelovanja kopnenih snaga - podsjetio je ministar obrane Mario Banožić.
Nabava raketa Hydra, dodao je, planira se provesti, također, u partnerstvu sa SAD-om. Pojasnio je kako Hrvatska plaća porez u iznosu 10,8 milijuna kuna.
- Zaprimljeno je pismo ponude čija vrijednost iznosi šest milijuna i 182.248 američkih dolara. Obveza je RH da iz proračunskih sredstava plati porez na dodanu vrijednost prilikom isporuke ovih roba i usluga u 2023. i 2024. godini - istaknuo je dodavši kako su sredstva planirana na razini njegova ministarstva.
U 2023. ćemo platiti milijun i 51.961 kunu, a u 2024. 9,8 milijuna kuna.
Inače, u hrvatskom vlasništvu je 16 helikoptera OH-58D Kiowa Warrior.