Prošle su točno dvije godine od početka mandata Andreja Plenkovića. Premijer je obećao konkurentnije gospodarstvo, demografski rast, nastavak kurikularne reforme, decentralizaciju, funkcionalnu javnu upravu...
Plenković je obećao olakšati uvjete poslovanja i provesti poreznu reforma u svim segmentima.
Skromni ciljevi
“Bit će”, rekao je Plenković, “pojednostavljenje poreza, širenje baze. Smanjivat ćemo parafiskalne namete. Želimo izaći iz procedure prekomjernog deficita i podići kreditni rejting. Stavit ćemo u funkciju zemljište, pravednije osigurati poticaje. Posjećivat ćemo selo i koristiti potencijal Slavonije kao žitnice Hrvatske. Poticat ćemo demografsku obnovu. Obitelj ćemo štiti kao temelj društva. Zdravstvo ćemo reformirati bez poskupljenja”. Nešto je učinjeno, većina toga nije. No treba reći da je Plenković ciljeve već u startu zacrtao vrlo skromno.
Imao je dobar vjetar
On nije obećao promijeniti ovu zemlju, nego samo popraviti je - pomalo.
- Restrukturiranje Agrokora je najveća gospodarska reforma od osamostaljenja - rekla je Martina Dalić prije godinu dana. Plenković je dodao da je “lex Agrokor” reforma po sebi, čistilišni i transformacijski trenutak za gospodarstvo... Dalić nekoliko mjeseci kasnije morala je napustiti Vladu zbog skandala sa skupinom Borg. Zbog navodne zauzetosti Agrokorom su se i ministri koji s njim nemaju veze izvlačili.
“Lex” je spasio Agrokor, pomogao domaćim dobavljačima, Agrokor je promijenio vlasnika, a tvrtku restrukturiranje tek čeka.
Plusevi su ovdje veći od minusa, iako bi za ovu zemlju bilo neusporedivo bolje da je operacija Agrokor izvedena čisto. Umjesto uzora postala je opomena, no dogodilo se još nešto podjednako loše. Nakon “lexa”, Vlada se počela baviti sama sobom, umjesto da vrijeme i povoljne okolnosti iskoristi za stvarne reforme. Racionalizacija javnog sektora, općina, gradova i županija, agencija i instituta, zavoda i zaklada, kresanje poreza i parafiskalnih nameta, reforma zdravstva, nešto što su poduzele sve zemlje koje su se izvukle iz nevolja, ovdje nije ni započeto iako su sve okolnosti bile povoljne.
Naslijedio i gomilu poteškoća
Svjetska i europska ekonomija rastu, Plenkovićeva Hrvatska - zahvaljujući radu prethodnih vlada - ima trajan, mada nedovoljan rast, i svi uvjeti za početak promjena su bili tu. Ali njih nema. Mora se priznati da je Plenković naslijedio i gomilu poteškoća. Sve tranzicijske nevolje pale su na njegova pleća: Agrokor, Todorić, Uljanik, Petrokemija... Uza sve to, on je preuzeo duboko karamarkizirani HDZ. Puno je vremena potrošio na probleme poput ploče u Jasenovcu, pozdrava ZDS, i tako dalje. U nizu teških okršaja, uspio je marginalizirati, stišati ili poraziti desnoradikalne skupine.
Većina mu se stalno osipala, pa i za slabosti ima nekog opravdanja, no i da nije bilo toga - on nije najavio napuštanje lošeg kursa ove zemlje, a bez toga nije pitanje hoćemo li propasti, nego samo “kad” i “kako”
Evo kakve su ocjene zaslužili Vlada i ministri: