U ovome trenutku je malo vjerojatno da će predsjednik Zoran Milanović do 10. kolovoza, kada istječe odluka o privremenom voditelju Vojne sigurnosno obavještajne agencije (VSOA), potpisati suglasnost za imenovanje brigadnog generala Ivana Turkalja ravnateljem agencije, doznaju 24sata iz upućenih izvora. Takav, u svojoj suštini krnji prijedlog, prekjučer je na Pantovčak poslao premijer Andrej Plenković manipulirajući sa sadržajem ranijeg priopćenja iz Ureda predsjednika u kojem se tvrdi da je postignuta suglasnost oko imenovanja čelnika (uključujući i ono za šefa VSOA-e) na otvorena i nepopunjena zapovjedna mjesta u OSRH. Taj Plenkovićev zahtjev za Milanovićev potpis suglasnosti, naravno, uključuje tek jedno ime i jednu funkciju. Onu ravnatelja VSOA-e, HDZ-u sada najbitniju, dok ostala imena i funkcije, iz već dogovorenog paketa tijekom pregovora predstavnika Vlade i Ureda predsjednika, šef vlade uopće ne spominje.
Koje su izravne konsekvence ovog premijerovog dopisa? Moguće je tumačenje da Plenković ovim otvoreno poništava postignuti dogovor pa bi se tzv. paket aranžman, čiji je dio od početka bila i funkcija ravnatelja VSOA-e, mogao otkazati. A konzultacije na relaciji Lozančić-Olujić i Medved-Banožić krenuti od početka ali sad samo s jednom točkom. Onoj o usuglašavanju novih imena za ravnatelja vojne obavještajne službe. Turkalj je, kako doznajemo, bio Plenkovićev izbor za ravnatelja na koji pregovarači iz Ureda predsjednika nisu imali primjedbi kada se dogovarao kao dio paketa. Uostalom, većina drugih časnika iz paketa bila su iz HDZ-ova šešira. Premijer je ovime, zapravo, napravio puni krug: od prvog ultimatuma Milanoviću da se bez pogovora i ranijih konzultacija koje propisuje Ustav i zakon suglasi s imenovanjem već zaboravljenog kandidata generala Mije Validžića. Odmah zatim nevoljkog odustajanja od ultimatuma nakon Milanovićevog javnog obraćanja naciji i potvrđenih spoznaja da šef HDZ-a krši Ustav i članak 66. Zakona o sigurnosnim službama. Pritom lead u pregovorima prebacuje s ministra obrane Banožića na potpredsjednika Vlade Tomu Medveda što prvome, s pravom, nije baš sasvim sjelo. A sad se premijer opet vraća na politiku ultimatuma.
Nisu sasvim jasni razlozi zbog kojih je predsjednik Vlade Plenković tako naprasno odustao od onoga što su mu Medved i Banožić predstavili kao već dogovoreni sporazum s Uredom predsjednika. Očito je problem u formi paketa, na što su pregovarači HDZ-a od početka pristali, a što je Plenkovića, nakon postizanja sporazuma, dodatno iznerviralo jer smatra da su njegove upute Medvedu i Banožiću bile drugačije. Tako kažu izvori bliski HDZ-u.