To je to što me zanima!

'Pitanje nestalih mora se riješiti prije ulaska Srbije u EU'

Vezano uz pitanje ratne odštete i tužbi hrvatskih logoraša, Milanović je izrazio razumijevanje za takva razmišljanja, ali je ukazao na realne pravne prepreke koje postoje
Vidi originalni članak

Predsjednik Republike Zoran Milanović razgovarao je s predstavnicima braniteljskih udruga, Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata Republike Hrvatske i Zbora udruge veterana hrvatskih gardijskih postrojbi. U ime Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata Republike Hrvatske na sastanku s predsjednikom Milanović sudjelovao je Zoran Maras, a ispred Zbora udruge veterana hrvatskih gardijskih postrojbi bili su Željko Dragašević i Ilija Vučemilović Šimunović.

Podsjetimo, Zoran Maras je branitelj koji je prošle godine na obilježavanju Bljeska u Okučanima nosio majicu s obilježjima HOS-a na kojoj je se nalazio pozdrav "Za dom spremni". Zbog njega je Milanović napustio Okučane.

VEĆ SU SE SRELI Milanović će primiti branitelja zbog kojeg je napustio Okučane

Glavne teme razgovora bile su rješavanje sudbine nestalih hrvatskih branitelja i civila, tužbe hrvatskih logoraša protiv Republike Srbije, moguća ratna odšteta od strane Republike Srbije zbog agresije na Republiku Hrvatske te obilježavanje obljetnica iz Domovinskog rata. Predstavnici braniteljskih udruga stava su kako se ta pitanja mogu riješiti jedino uz angažman najviših državnih institucija, dakle Predsjednika Republike, Vlade RH i Hrvatskog sabora, te su zbog toga zatražili i pomoć predsjednika Milanovića.

Predsjednik Milanović i predstavnici braniteljskih udruga u cijelosti su se pri tome složili kako je najvažnije riješiti sudbinu nestalih hrvatskih branitelja i civila jer je to prije svega pitanje humanosti. Za taj zahtjev dobili su čvrstu potporu Predsjednika Republike koji smatra kako Republika Srbija, prije ulaska u Europsku uniju, mora otkriti gdje se nalaze posmrtni ostaci nestalih branitelja i civila.

„Pitanje nestalih mora se riješiti prije ulaska Srbije u EU. Znamo da naši susjedi znaju, i moraju znati, puno više o nestalima nego što čine i pokazuju. To pitanje je ljudsko, simbolično i državno“, rekao je predsjednik Milanović.

Vezano uz pitanje ratne odštete i tužbi hrvatskih logoraša, predsjednik Milanović izrazio je razumijevanje za takva razmišljanja braniteljskih udruga, ali je u argumentiranoj raspravi tijekom sastanka ukazao na realne pravne prepreke koje postoje.

SASTANAK S PREDSJEDNIKOM Maras ide k Milanoviću: Uvijek sam bio i za dom i za domovinu spreman i hrvatski narod

Predstavnici braniteljskih udruga, nadalje, upoznali su predsjednika Milanovića sa svojom inicijativom da se jasno uredi obilježavanje važnih obljetnica iz Domovinskog rata. Prema njihovom prijedlogu koji je već ranije predstavljen i vladinim institucijama, važne obljetnice trebale bi se obilježavati uz zajedničko sudjelovanje državnog vrha i obitelji žrtava.

Predsjednik Milanović podsjetio je kako je u više navrata i sam predlagao takav način obilježavanja. „Smatram kako državni vrh mora zajednički sudjelovati na obilježavanjima“, rekao je Predsjednik Republike.

Na sastanku u Uredu PRH sudjelovao je i posebni savjetnik Predsjednika za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković.

Idi na 24sata

Komentari 23

  • SithLord_1 13.04.2021.

    Riješilo se ili ne kad Srbija uđe u EU onda nece biti "nedostupni hrvatskom pravosuđu".Hrvatska samo treba istrazivati podizati optuznice i osuđivati a oni ce morati lezati

  • urnebes 13.04.2021.

    srbi nikada neće na to pristat, a EU će kad njoj bude pasalo odlučit o članstvu srbije, isto kao i u slučaju hrvatske, slovenije se uopće nije ništa pitalo, po sloveniji i danas bi bili na čekanju sa srbijom, bih, i ostalim ex yu republikama.

  • Marun 13.04.2021.

    je vas će netko slušati

Komentiraj...
Vidi sve komentare