Uoči odluke o pokretanju postupka protiv Tomislava Karamarka, GONG je pozvao Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa da zbog "kolopleta interesnih povezanosti obitelji Karamarko razmotri je li uopće moguće da navedeni dužnosnik nastavi obavljanje funkcije prvog potpredsjednika Vlade, koji je ujedno predsjednik Vladine Koordinacije za unutarnju politiku i upravljanje državnom imovinom, kao i potencijalnu funkciju saborskog zastupnika iz redova vladajućeg HDZ-a".
- Dosad su u medijima razotkrivena dva konkretna slučaja problematične interesne povezanosti Tomislava i Ane Karamarko: prvo, s lobistom MOL-a kojem je u interesu odustajanje RH od arbitraže oko INA-e, te drugo s tvrtkom „Migrit solarna energija“ koju je Finska proglasila paravanom za ruski kapital. Brojni medijski izvori, podaci i okolnosti navedeni u priloženom dokumentu značajno mijenjaju uvjete u kojima se Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa 21. travnja 2016. negativno očitovalo o priopćenju kojim je GONG tražio da se Tomislav Karamarko izuzme od svih utjecaja na donošenje odluka vezanih uz INA-u - objavio je GONG.
- Međutim, u ovakvim se okolnostima postavlja pitanje može li Tomislav Karamarko uopće nastaviti obnašati funkciju prvog potpredsjednika Vlade, ali i bilo koju drugu dužnosničku funkciju. S obzirom da Povjerenstvo ima sužene ovlasti, u ovom slučaju ključna je politička odgovornost koja leži na aktualnom vodstvu HDZ-a, njegovim partnerima s kojima tvore vladajuću većinu, kao i premijeru zajedničke Vlade Tihomira Oreškovića. Nedostatak njihovog jasnog distanciranja od lobista privatnih interesa i njihovih „prijateljsko-poslovnih“ praksi pojačat će dojam da je korupcijska stigma HDZ-a Ive Sanadera i dalje vrlo živa - objavio je GONG.