Vruće je, ljepljivo vruće u hotelu International. Treći ešalon Domovinskog pokreta uslužno trčkara hodnicima, pokazuju mobitele jedni drugima. Poznata lica opušteno sjede vani, puše, zadovoljni su. Smiju se Mostovcima. Objavljene su izlazne ankete i po svoj prilici će Bartulica otperjati u Bruxelles. Novopečeni ministri opušteno ćaskaju uz švedski stol, poslužuje ih čovjek iz Azije. U eteru se izmjenjuju Thompson, Mišo Kovač i Vila Velebita. Na vratima su crni sakoi s bedžom Klemm Securityja. Netko dovikuje da pojačaju klimu.
Uzimam izjave od Stipe Mlinarića Ćipe i Marija Radića. Prvi očekuje da njihova eurouzdanica izađe pred novinare i do zadnjeg detalja objasni sve. I novac i imovinsku karticu i kredit. Sve.
Drugi spominje zloguke proroke i nepoljuljanu stabilnost Domovinskog pokreta.
- Ja prvi nisam znao o čemu se točno radi. Prvih dana je bio u Banjoj Luci. Kao što znate, brat mu je u jako teškoj situaciji. Teško mi je pričati o tome dok ne dođe. Kad sam pogledao sve skupa, ne vidim što je tu afera. Čovjek je digao kredit i kupio kuću. Sporno je bilo je li, kad je digao kredit, u imovinsku karticu trebao upisati ili kad se 16.1. upisao u kuću - kaže formalno drugi čovjek stranke.
Podsjećam ga da se priča i datumi u ugovorima ne podudaraju.
- Pustite sad priču. Mi pričamo kako je krenula afera, pod navodnim znacima. Krenula je tako da je kupio i nije upisao u imovinsku karticu. Onda je ostalo visjeti je li se trebao upisati prošle ili ove godine. Nakon toga je bilo glavno pitanje od čega živi pa onda kad je rekao da je prodao obiteljsku kuću, ispalo je da ga financira majka. To su dvije teze od kojih se ne zna koja je bezveznija. Ne vidim što je netočno tu - tvrdi Radić.
Inzistiram i pitam hoće li onda Stjepo izaći i objasniti sve, a moj sugovornik ponavlja da ima tešku obiteljsku situaciju te da treba imati osmijeh pobjednika. To je bilo otprilike tri sata prije nego što je Bartulica s osmijehom pobjednika iskoračio iz žarkocrvenog Ferrarija i poručio da će zastupati obične ljude.
POGLEDAJTE VIDEO:
U međuvremenu, neslužbeno pričam s članovima stranke. Ispravno zaključuju da nikakve afere nisu naštetile njihovom kandidatu već upravno suprotno, mobilizirale su birače.
- Znate kako funkcionira prosječni glasač, njega ne zanimaju takve stvari - jednostavno odgovara jedan.
Drugi mi prepričava anegdotu kako su Stephena svojevremeno pitali što bi radije, ultakonzervativnu i katoličku Jugoslaviju ili liberalnu, LGBT Hrvatsku. Nije im odgovorio.
Televizijski novinari odrađuju javljanja uživo. Drele zagrijava ekipu pred svoj nastup, nagovara ih da plješću u pozadini. Svako toliko, vodstvo stranke se pojavi u glavnoj sali, pjevuše i pružaju ruke jedni drugima. Vrijeme curi kao znoj za vratovima konobara koji se rotiraju među stolovima.
Negdje oko 23, našao sam se pred hotelom i zapričao s mladim izdankom Pokreta. Usred rečenice, prekida ga režanje motora. Evo ih, kaže i požuri ususret Ferrariju. Zblenuto gledam kako iz crvene zvijeri izlazi čovjek o kojem je samo tri sata ranije Radić govorio da je u teškoj obiteljskoj situaciji. Iz crnog Volkswagena iza njega izlazi jedan voditelj i dobacuje da ostave aute tu, pred ulazom. Pali se muzika, Thompsonova pjesma čiji stihovi poručuju da nikad neće izdati Boga. Bartulica i svita izlaze iz pokrajnje sobe i ulaze u glavnu salu. Zaglušni pljesak. Penje se sam na pozornicu, drži govor, prekidaju ga aplauz i povici odobravanja. Na binu se penju i ostali članovi stranke. Razvijaju zastavu. Bartulica neće razgovarati s novinarima. Narednih deset dana nema izjava, kaže netko. Pokušavam pitati čiji je Ferrari, u prolazu mi netko dobacuje da je rent a car.
Stožer se prazni, eurozastupnik odlazi istim prometalom. Onaj voditelj u pozadini spominje Donalda Trumpa. Ironično, u pozadini svijetli neonska reklama s dijelom natpisa 'Clever'. Pametno. Konobari skupljaju čaše i pepeljare. Na stepenicama čekam taksi. Centrala kaže da će mu trebati bar pola sata. Za to vrijeme Ferrari je tko zna već gdje.