Skupina oporbenih zastupnika uputila je Europskoj komisiji i premijeru pismo u kojem tvrde da je Vlada nezakonito pokrenula postupak razrješenja predsjednice i članova Vijeća za elektroničke medije.
Peđa Grbin (SDP) podsjetio je da je u Istočnoj Europi pokušalo razriješiti neovisne regulatore prije isteka mandata.
- Zbog toga su se pred sudovima EU vodili postupci kojima je utvrđeno da su te zemlje kršile Europsko pravo. Ti postupci nemaju samo deklaratorni učinak, već za sobom mogu povlačiti vrlo visoke kazne koje moraju plaćati države članice EU - upozorio je Grbin.
Uvjereni su da premijer nije imao dovoljno informacija kad je pristao na na ovakvu odluku koja može stvoriti izravnu štetu za Hrvatsku.
- Neću ovdje govoriti o pritiscima koji se odnose na medije, mislim da to svi znamo, nećemo govoriti da se pred Agencijom za elektroničke medije protestiralo, ni kako je i što govoreno tijekom tih prosvjeda, ono što želim govoriti je da Hrvatska u ovom trenutku ako nastavi sa započetim postupkom krši europsko pravo i time riskira sankcije. Mi želimo to spriječiti i zbog toga relevantne i nadležne upozoravamo na nezakonitost takvog postupanja - rekao je Grbin.
Goran Beus Richembergh (HNS) kazao je kako je opće poznato da državni teror započinje tako da se maršira na institucije ili da se na njih, kao što bi rekao ministar kulture, izvrši desant.
- Upravo to se događa s neovisnim regulatornim tijelom. Podsjetit ću, Vijeće ne samo da dodjeljuje koncesije elektroničkim medijima, nego raspolaže ozbiljnim financijskim sredstvima koja se distribuiraju radi uvođenja posebnih javnih sadržaja u elektroničke medije. U tome smislu, vidimo ovo kao presedan, kao pritisak iz razloga da se institucija destabilizira i stavi pod kontrolu, što smatramo natruhama državnog terora, kojem se želimo oduprijeti - poručio je Richembergh.