To je to što me zanima!

Pisanica starija od kokoši: Jaje obojeno voskom iz 15. stoljeća

VOSAK SE NIJE RASTOPIO: Najstarija hrvatska pisanica potječe iz 15. stoljeća, a može se vidjeti na izložbi Gradskog muzeja Bjelovar. Rade i njezinu repliku
Vidi originalni članak

Jaje je pronađeno tijekom arheoloških iskapanja u Gudovcu, oslikano je tehnikom ukrašavanja voskom i obojeno lukom, a potiče iz 15. stoljeća, ispričao nam je Tomislav Matić, kustos i voditelj etnološkog odjela Gradskog muzeja Bjelovar.

U bjelovarskom je muzeju u suradnji s Muzejom grada Đurđevca prekjučer otvorena izložba “S pisanicom do Uskrsa”.

- Ovo su pisanice iz fundusa etnološke zbirke đurđevačkog muzeja, kojih oni imaju oko 300. Jaja su ukrašavana raznim tehnikama, voskom, solnom kiselinom, struganjem britvom, opletanjem koncem i kukičanjem, tj. heklanjem. Sve su to stari načini ukrašavanja koje smo željeli prikazati - objasnio je Matić te dodao da je na izložbi u Bjelovaru izloženo oko 250 pisanica.

Uz neka suvremenija jaja, nalazi se i najstarija pisanica pronađena u Hrvatskoj, stara oko 600 godina.

Pronađena je na području kojim je vladao kralj Matija Korvin, a pronađeni su i fragmenti jajeta i ljuske, koji su posloženi i nalijepljeni na novu podlogu.

Gudovac je tad bilo veliko srednjovjekovno trgovačko središte, tako da je tamo, uz iskopine iz svakodnevnog života, pronađeno i puno donesenih stvari iz europskih prijestolnica.

- U 5. stoljeću je sveti Augustin pisao o darivanju jaja jer je jaje simbol vječnosti i života. Tad su na darivana jaja počeli pisati i zbog toga se zovu pisanice - objasnio je Matić kako je nastao običaj ukrašavanja pisanica.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare