To je to što me zanima!

Piramide sreće: Igre u kojima pobjeđuje elita, građani plaćaju

Splitski i zagrebački gradonačelnik, potpuno nezainteresirani za iole ozbiljniji infrastrukturni projekt, guraju svoje spektakl-projekte računajući na glasove birača
Vidi originalni članak

Isti mentalni sklop gradi križ na Marjanu, fontane u Zagrebu i apartmansko-hotelsko naselje na Srđu. Razlika između križa, fontana i apartmansko-hotelskog naselja samo je u veličini, a najizrazitija zajednička crta im je što iza njih stoje interesi koji nemaju mnogo veze s javnim interesom i općom dobrobiti.  

Splitski i zagrebački gradonačelnik, potpuno nezainteresirani za iole ozbiljniji infrastrukturni projekt, guraju svoje spektakl-projekte računajući na glasove birača, tu je posrijedi prije svega političko profiterstvo. Slučaj dubrovačkog gradonačelnika i megalomanskoga građevinskog projekta na Srđu nešto je složeniji. Na posljednjim izborima postao je gradonačelnikom dijelom zahvaljući tome što se protivio projektu na Srđu, da bi ubrzo promijenio priču i pretvorio se u fanatičnog zagovornika projekta. Ovdje malo može pomoći objašnjenje kako su političari nestabilna, lako pokvarljiva stvorenja. Rekao bih da problem nije samo u tom smislu psihološki, nego se tu može primijeniti ona ruska poslovica: Ako ne znate o čemu je riječ, riječ je o novcu. 

A tu je u igri doista mnogo novca, toliko novca da se o Srđu razgovara u kuloarima u Bruxellesu, gdje je, navodno, predsjednik Europske komisije Barosso nedavno rekao hrvatskom premijeru kako su od izraelskog predsjednika Peresa do njega doprle informacije “o neshvatljivim preprekama na koje je u Hrvatskoj naišao ulagač iz Izraela“.

Na stranu to što su te “neshvatljive prepreke“ zapravo hrvatski zakoni i propisi, urbanistički planovi, demokratska procedura i još niz drugih stvari na kojima počiva ta legendarna demokracija, a koje su noćna mora za lovce u mutnom koji se često kriju iza eufemizma “ulagač“. Uopće, zašto bi Barosso, Peres i taj izraelski ulagač uopće vodili računa o sitnicama poput zakona jedne državice na brdovitom Balkanu? 

>>> Više pročitajte u 24sataExpressu...

Idi na 24sata

Komentari 4

  • goran 987 16.04.2013.

    Odsjeo sam u jednom hotelu u Dubrovniku u stranom vlasništvu.Svi od šefa sale na gore govorili su jezikom vlasnika lanca.Hrvatski sam čuo samo od ženice koja je pospremala zmazano posuđe.To znači najbolje plaće, plus profit otišli su van Hrvatske .Nama hrvatima je ostao samo DREK.Bojim se iste situacije sa apartmanima na Srđu..Jedino što je dobro, što će ,ako dođe do "Srđa" domaći vlasnici -Dubrovčani moći u svojim apartmanima uzgajati zmije, guštere i ostalu puzajuću gamad

  • boros 14.04.2013.

    ...bravo g-dine Edo,ali...tko pita te iste gradjane,od kojih te "lopine" dobro i ugodno zive... lice "lijepe nase"...200 njofrinih,amin...

  • PMF 087 14.04.2013.

    I kad kažeš tim istim građanima da su glupi dignu nos... a niko da se upita, kada se donosi neka takva odluka, "Zašto se to čini i ko time dobija.. ko plaća a ko zaradjuje?" Narod ti je kao seoska cura.. voli čuti pohvale i komplimente na svoj račun a ne misle da je krajnji cilj tih komplimenata da ih neko ... (Da ne bude ono "poštovani")

Komentiraj...
Vidi sve komentare