Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić izjavio je u četvrtak u Dnevniku Nove TV kako Vladina jednokratna pomoć stanovnicima na Banovini nije vatrogasna mjera te da Vlada iskazuje poseban interes za Sisačko-moslavačku županiju.
"Od samog početka Vlada je pokazala poseban interes za Sisačko-moslavačku županiju - ako uzmete novu bolnicu, autocestu, čitav niz novih projekata, podršku gaming industriji i današnju odluka da svi investitori po novoj karti regionalnoj potpori imaju veće bespovratne potpore u odnosu na ostatak Hrvatske, od 60 do 75 posto", rekao je Piletić u Dnevniku Nove TV.
Vlada je u četvrtak odlučila isplatiti 700 milijuna kuna kao jednokratnu pomoć korisnicima mirovina i prava u socijalnoj skrbi radi ublažavanja rasta troškova života, korisnicima dječjeg doplatka radi ublažavanja rasta cijena energenata i osobama stradalim u potresu, a isplata pomoći omogućena je zbog ušteda u proračunu.
Kada je riječ o stradalima u potresu, novčanu pomoć dobit će oni koji su i dalje zbrinuti u privremenom smještaju na potresom stradalim područjima, i to 2.000 kuna po osobi, a najviše do iznosa od 10.000 kuna po kućanstvu.
Na pitanje je li taj iznos mogao biti veći, odgovorio je da je mjerom obuhvaćeno i 700.000 umirovljenika, ali i korisnika prava sustava socijalne pomoći.
Piletić je rekao i da tu jednokratnu pomoć ne bi nazvao vatrogasnom mjerom.
"Ne bih rekao da je to vatrogasna mjera. Vlada je sasvim sigurno i osigurala novce da čvrsti krov nad glavom definitivno u dogledno vrijeme bude", rekao je te dodao kako će se kuće obnoviti, ali da je ono što ova Vlada želi postići na području Sisačko- moslavačke županije je obnoviti i kulturni, društveni, zdravstveni, obrazovni sustav i infrastrukturu. "I to činimo kroz čitav niz projekata", dodao je.
Što se tiče kapaciteta njegova resora za pomoć starijim osobama u centrima za skrb starijih, ministar je rekao da je kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti osigurano 370 milijuna kuna kojima se želi omogućiti barem 800 smještajnih jedinica, ali i izvaninstitucijske usluge poput pomoći u kući i prehrani, savjetovanja i popodnevnih aktivnosti.
Tim bi se aktivnostima preveniralo ranu institucionalizaciju, odnosno smještaj u domove, dodao je.
"Danas, nakon sjednice Vlade, raspisan je javni poziv kojim želimo pozvati sve jedinice lokalne samouprave da se prijave i koji će trajati do 22. ožujka sljedeće godine", rekao je Piletić.
S obzirom na nedavne prosvjede, a na pitanje smatra li još uvijek da je zakonski okvir za pomoć osobe s invaliditetom dobar, Piletić je odgovorio da imaju mogućnost poboljšati zakonski okvir i da su predložili da nešto što sada nije definirano zakonom, odnosno nudi se kao mogućnost, kroz projektno financiranje europskim sredstvima - riječ je o osobnim asistentima - ostane trajno pravo i da bude zakonski regulirano.