Nitko ne može predvidjeti kad će će se smiriti poskupljenja, rekao je to ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić u razgovoru za RTL Danas.
Ipak, kako je istaknuo, sve najave upućuju na to da bi se u 2023. godini inflacija mogla ispuhati. Naglasio je pritom ulogu Vlade s uvedenim jesenskim paketom mjera kojima se pružila sigurnost tijekom jeseni i zime kako ne bi poskupjele režije.
Hoće li biti novih subvencija od strane Vlade, Piletić je odgovorio da će Vlada pratiti razvoj situacije.
- Imamo spreman plan B, danas smo jasno kod potpisivanja sindika rekli da pregovore nastavljamo pregovore u 9. mjesecu 2023. Ako inflacija ili bilo što pogorša gospodarsku i ekonomsku situaciju sjest ćemo i reagirati kao dosad – rekao je.
Komentirao je i produljenje zamrzavanja cijena prehrambenih proizvoda, istaknuvši da Vlada o tome razgovara, ali da to ovisi i o cijeni proizvoda u određenom trenutku.
- Vidite da cijenu goriva na dvotjednoj razini reguliramo, prema tome sve ovisi o situaciji. Nećemo sigurno biti ti koji ćemo gledati, a ne vidjeti što se događa na hrvatskom tržištu i zaštititi, naravno, standard građana – objasnio je.
Osvrnuo se i na moguću recesiju iduće godine. Taj je slučaj za sada nemoguć, prema njemu. Očekuje se gospodarski rast, ali ne u jednakom postotku kako je to bilo u 2022. godini.
Na pitanje što će biti s povišicama ako uđemo u recesiju iduće godine, ministar je odgovorio:
- Vidjeli ste da je rast bio 13 posto prema zadnjim podacima Državnog zavoda za statistiku. Jasno smo danas rekli, 6+2, nitko ne indeksira ni plaće ni mirovine unaprijed. Ovih 2 posto od 1. travnja jamac je da je Vlada ozbiljan pregovarač i da na taj način želi umanjiti bojazan kod svih sindikata da nećemo u bilo kakim izvanrednim okolnostima ponovno sjesti za stol.
U posljednje je vrijeme ponovno u fokus javnosti nametnuta tema neradne nedjelje. Ministar Piletić je istaknuo kako je ta odluka na Saboru. To je, kako je rekao, politička odluka.
- Nadam se da će do kraja godine zakon stupiti na snagu jednako kao što pripremao da izmjene i dopunu Zakona o radu stupe na snagu s 1. siječnja. Odluku Ustavnog suda ne mogu prejudicirati. Mislim da je ovo dobar balans. Između poslodavaca, sindikata i Vladinog prijedloga – objasnio je.
Na pitanje znači li to da oni koji odbiju raditi neće dobiti otkaz rekao je da će "to biti jedna od izmjena zakona o radu koju planiramo predstaviti saboru“.