Visoki kazneni sud (VKS) smanjio je kaznu zatvora sa sedam na šest godina okrivljenom Jakovu Vrdoljaku (25) koji je krajem siječnja prošle godine u Zagrebu divljao svojim BMW-om te u vožnji sletio s kolnika, pri čemu je preminula djevojka (25) koja se nalazila u autu, piše Novi list.
Kaznu mu je smanjilo sudsko vijeće pod predsjedanjem suca Ivana Turudića, budućeg glavnog državnog odvjetnika. Vijeće je uvažilo žalbu okrivljenog te odbacilo žalbeni podnesak državnog odvjetnika sa zahtjevom za višom kaznom nego što je odredio Županijski sud u Zagrebu.
Preminula djevojka je poginula na mjestu nesreće, a pijani vozač u krvi je imao najmanje 1,53 promila alkohola. On je u nesreći prošao bez težih ozljeda. Tu noć vozio je brzinom od 143 kilometra na sat Mandlovom ulicom, a zbog vlažnog kolnika i prevelike brzine, prešao je u kočenju na suprotni trak i sletio na zelenu površinu. U nekontroliranom kretanju zabio se autom u stup javne rasvjete.
VKS je ocijenio da je prvostupanjski sud u Zagrebu pravilno utvrdio okolnosti protiv okrivljenika kao što su brojni prekršaji u relativno kratkom vremenskom periodu te činjenicu da je poginula mlada djevojka.
Optuženik je u vrijeme nesreće imao 24 godine te bio otac dvogodišnjeg djeteta. Sud je naveo da je priznao krivicu nesreće te izrazio žaljenje i potresenost zbog nesreće i stradavanja djevojke. Ipak, prema zaključku vijeća pod predsjedanjem suca Ivana Turudića postupanje s neizravnom namjerom ne može se po odredbama Kaznenog zakona uzeti kao otegotna okolnost, a koju je niži sud unio u odluku.
Za prizivni sud bilo je "neosnovano" što je državni odvjetnik u žalbi inzistirao na činjenično prevelikoj brzini kojom je optuženik vozio zagrebačkom ulicom uoči nesreće. Brzina je bila neprikladna jer se vozio u gusto naseljenoj zoni gdje je dopuštena maksimalna brzina do 50 kilometara na sat. Ni za niži sud to nije bila otegotna okolnost. VKS ne vidi osnovu za višu, nego i za nižu kaznu zatvora nego što je odredio prvostupanjski sud.
– Kazna u trajanju od šest godina primjerena je osobnim prilikama optuženika te dostatna da se izrazi društvena osuda za počinjeno kazneno djelo, koje u sadašnjem društvenom trenutku predstavlja veliku društvenu opasnost, kao i da se utječe na optuženika i sve ostale da se suzdrže od činjenja kaznenog djela, zaključio je VKS.
Tijekom sudskog postupka na Županijskom sudu u Zagrebu odvjetnik Ognjen Krznarić, zastupnik obitelji žrtve, u spis je predao i ispis poruka koje su večer uoči tragedije na mobitelima razmjenjivali pokojna i okrivljenik. Odvjetnik smatra da se iz njihova sadržaja iščitava sasvim druga priroda odnosa žrtve i oštećenika. Dodao je da bih trebalo uvažiti jer ukazuju da je riječ zapravo o ubojstvu, a ne o prometnoj nesreći sa smrtnom posljedicom iz neizravne namjere. Na suđenju je potreseni otac u jednom trenutku kazao da okrivljeni laže i da kći nije bila u intimnoj vezi s okrivljenim.
Podsjetimo, nesreća se dogodila krajem prvog mjeseca prošle godine oko 2 i 30 sati u Dubravi.
- Dosta rano se dogodila nesreća, kada sam ja prolazila sve je bilo blokirano. Zabio se u stup tamo kod okretišta u Dubravi i tramvaji nisu vozili, a policija je blokirala promet. Sve je bilo puno policije i vatrogasaca, a kako sam čula kasnije je stigla i hitna - ispričala nam je čitateljica tada.