Tonino Picula, hrvatski europarlamentarac komentirao je danas na N1 televiziji posjet srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića Hrvatskoj. Osvrnuo se i na stanje u svojoj stranci, SDP-u.
Na pitanje misli li da vladajući odugovlačenjem s izglasavanjem nove predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa zapravo pokušavaju utjecati na rad Povjerenstva, Picula je kazao kako je Orešković učinila hrabar potez. Kazao je, baš kao i Jadranka Kosor ranije, da bi i Nataša Novaković trebala odustati od kandidature.
- Rekao bih dvije stvari. Ne znam koliko je javnosti poznato, ali upravo je izašao podatak Eurobarometra, u kojemu su pitali građane zemalja članica Europske unije, kako ocjenjuju zemlje članice s obzirom na percepciju korumpiranosti. Ta rang lista pokazala je da je Grčka, po mišljenju građana Europske unije, zemlja s najvišom razinom korupcije, ali na drugom su mjestu tri zemlje, među njima i Hrvatska, uz Cipar i Španjolsku. Riječ je o velikom problemu, a ovo što se u Saboru dogodilo izraz je kontinuiteta pokušaja da se kod nas prikrije korupcija. Ovog trenutka mislim da su se akteri odgovorni za novonastalu situaciju upustili u određene proceduralne zavrzlame i tumačenja što bi trebalo ili ne bi trebalo napraviti. Ostaje dojam da politika okreće leđa podršci onima koji su počeli upozoravati i aktivno se boriti protiv raširene korupcije u zemlji. Hoće li svi izvući pouku, ostaje da se vidi - kazao je Picula.
Prošli tjedan u posjetu je bio srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. Kako vi analizirate odnose Pantovčaka i Markova trga oko vanjske politike?
- Mislim da je taj posjet, koliko god bio potreban, jer Hrvatska i Srbija imaju o čemu razgovarati, pokazao nešto drugo, da je posjet bio loše pripremljen i pokazale su se raspukline između premijera i predsjednice i imam dojam da je Vučić iskoristio podvojenost i iskoristio predsjednicu kao medij kako bi demonstrirao jednu vrstu odlučnosti ne samo svojoj publici, nego i Europskoj uniji, da se zalaže za dijalog i rješavanje problema. Ali Hrvatska nije iskoristila njegov posjet, Vučić je otišao, a ove teme ostaju na stolu - kazao je.
Tko je tu pogriješio, predsjednica ili premijer?
- Naš Ustav ostavlja dovoljno prostora i premijeru i predsjednici za kreiranje vanjske politike. Nama će se prije dogoditi dijalog Hrvatske i turskog predsjednika Erdogana, dijalog Hrvatske i ruskog predsjednika Putina, dijalog s Vučićem, a čini mi se da nema dovoljno dijaloga između sukreatora hrvatske vanjske politike. Čini mi se da tu postoje i druge razdjelnice, koje javnost ne može dobro protumačiti, ali osjetimo njihove političke posljedice - riječi su Picule.
Najavili ste spremnost za kandidiranje na predsjedničkim izborima. Uz čiju biste potporu vi išli na izbore za Pantovčak?
- Prije svega moje stranke. Ja sam SDP-ovac i doista bih želio pomoći konsolidaciji SDP-a i volio bih da izborna 2019. godina bude uspješna za SDP. U tome sam spreman dati i osobni doprinos i zainteresiran sam SDP predstavljati na javnim izborima, ali o tome prvo treba razgovarati u stranci, ali ja sam se već izjasnio - jasno će Picula.
Koliko ste zadovoljni trenutnim zbivanjima u stranci?
- Mislim da bi se oni koji jesu nezadovoljni situacijom i javnom percepcijom SDP-a onime što će se dogoditi, to trebali izreći na izvještajnoj konvenciji SDP-a. Ja se nadam da će SDP do konca ove godine početi rješavati stvari koje ga opterećuju. Nadam se da ćemo se ujediniti i da ćemo biti spremni dati svoj doprinos i početi ih primjenjivati nudeći kvalitetne javne politike. Ja se nadam da će stanje zatečeno nakon odlaska bivšeg premijera biti "prevaziđeno" - kazao je Picula.
Odgovara li Zoranu Milanoviću ovakav SDP prije bitke za Pantovčak?
- Ne bih želio sudjelovati u širenju kalkulacija niti ičijim stvarnim ili probnim pretkampanjama - kazao je za kraj Picula.