Čekamo novi tunel više od osamdeset godina, možemo se strpjeti još pet, ali ni dana više od toga. Posebno je bitno da projekt odvodnje viška voda s naših polja Vlada RH prepozna kao strateški bitnim projektom jer direktno utječe na razvoj poljoprivrede, kaže vrgorački gradonačelnik Ante Pranić.
Od nedjelje oborine su prestale, vodostaj podzemne rijeke Betine više ne raste, u laganom je opadanju. Od ukupno 26 obiteljskih kuća, sedam je pod vodom - od podruma, prizemlja, pa i dijela katova.
Tisuće OPG-ova je uništeno
Štete od poplave kakva se ne pamti od 60-ih godina krajem prošlog stoljeća tek će se zbrajati kad se voda povuče. Već sad je evidentno kako će biti velike jer je ovo poljoprivredni kraj. Rješenje ovog dugoročnog problema jedino je, uz postojeći tunel za odvodnju viška vode, gradnja još jednog tunela. Ovaj prvi sagrađen je davne 1938.
POGLEDAJTE VIDEO: Poplave u Kokorićima
- Naš kraj je poljoprivredno najrazvijeniji dio Dalmacije, a odvodnja viška vode trenutačno ovisi o jednom tunelu iz ‘38. O novim hidrotehničkim zahvatima koji bi smanjili plavne vode i ubrzali otjecanje viška vode nakon velikih padalina ovisi život oko 4000 stanovnika Vrgorca, Pojezerja i Ploča. Na tom području je aktivno više od tisuću OPG-ova, a osim hektara jagoda, bresaka, raznog voća i povrća, na tom području se nalazi najveće vinogorje u Hrvatskoj. Naši poljoprivrednici strepe u proljetnom i jesenjem dijelu godine o padalinama. Prava je sreća u nesreći što se ova poplava nije dogodila u poljoprivredno intenzivnom dijelu godine. Danas bismo sigurno govorili o štetama od više od 50 milijuna kuna - upozorava Ante Pranić.
Od njega saznajemo kako su dobili jasne i precizne informacije, kao i hodogram izvođenja radova na novim hidrotehničkim objektima.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković kaže kako je planirano da se u sljedećih pet godina izgradi sustav odvodnje voda s vrgoračkog područja vrijedan više od 100 milijuna kuna koji će spriječiti poplave kao što su bile ovotjedne.
Tunel 'Vrgorac 2'
- Očekujemo da ćemo riješiti problem, treba provesti studiju utjecaj na okoliš, izgraditi glavne projekte i konačno izgraditi novi hidrotehnički tunel. Realno je očekivati da će nam za to trebati pet godina - izjavio je Đuroković i dodao:
- U ovom trenutku odvodni kapacitet ukupno iz Vrgorskog i Rastočkog polja iznosi oko 80 kubičnih metara u sekundi, a tek gradnjom tunela ‘Vrgorac 2’ mi bismo to povećali za još 60 do 70 kubičnih metara u sekundi i poplava poput ove više ne bi bilo.