Novi predsjednik SAD-a Donald Trump najavio je poboljšanje odnosa sa Rusijom i više puta je već izrazio svoje divljenje prema Vladimiru Putinu. Mnogi vjeruju da će Putin Trumpovu pobjedu iskoristiti za ostvarenje svojih ciljeva.
Rusija se nedavno intenzivnije počela miješati u događanja u Europi, a sve češće se spominje u okviru raznih skandala u zemljama Istočne i Južne Europe.
Špijunaža na Balkanu i pokušaj državnog udara
U analizi objavljenoj na Daily Beastu pod naslovom: 'Ovo je sada Putinov svijet' navodi se slučaj pokušaja terorističkog napada u Crnoj Gori kao jedan od primjera. U Crnoj Gori su uhićeni Srbi osumnjičeni da su planirali srušiti vladu u toj zemlji u noći prije parlamentarnih izbora 16. listopada. Kako je kasnije priopćio specijalni tužitelj Milivoje Katnić, iza napada stoje ruski nacionalisti. Međutim, on je rekao da za sada nema dokaza o eventualnoj umiješanosti Rusije.
Vladajuća koalicija u Crnoj Gori, na čelu sa još uvijek aktualnim premijerom Milom Đukanovićem želi postati dio EU-a i NATO-a, što Rusiji nikako ne odgovara koja ima veliki kapital u Crnoj Gori.
Je li zbog toga Rusija spremna izazvati državni udar u Crnoj Gori i na vlast dovesti opozicijski Demokratski front, za sada se može samo nagađati.
U Srbiji je potvrđeno da je u vezi sa pokušajem napada u Crnoj Gori otkrivena i zaplijenjena velika količina opreme i oružja u kućama uhićenih Srba, među kojima je i nekadašnji šef specijalaca Bratislav Dikić. Nedugo nakon toga objavljene su vijesti o prisustvu ruskih špijuna u Srbiji, po koje je nedavno došao šef ruskih obavještajaca Nikolai Patrushev.
U tekstu na “Daily Beastu” spominje se i nedavni incident u Srbiji gdje je u Jajincima pronađen arsenal oružja, a premijer Srbije Aleksandar Vučić je to protumačio kao pokušaj napada na njega ili njegovu obitelj. Daily Beast insinuira da možda i iza pokušaja atentata na Vučića stoji Rusija, ali za to su jako male šanse, niti postoje vidljivi motivi Rusije.
Pad estonske vlade i strah od napada
I u nekim drugim europskim zemljama se u posljednje vrijeme dogodilo nešto što ide na ruku Rusiji, pa se sumnja da je i tu umiješala svoje prste.
U Estoniji je u četvrtak navečer pala koalicijska vlada, jer su manjinski partneri prekinuli suradnju sa NATO orijentiranim premijerom Taavi Roivasom nakon spora oko načina na koji vodi vladu.
Premijer Taavi Roivas i njegova stranka Reforme nisu dobili povjerenje, pa se njegova vlada raspala, a razlog tome su nesuglasice stranaka oko zdravstvene zaštite, obrazovanja i brojnih ekonomskih pitanja.
Međutim, pad vlade je dobrodošao stranci centra, u kojoj veliki broj članova čine etnički Rusi.
Pad vlade ne bi trebao dovesti do znatnih izmjena vanjske politike ove baltičke zemlje, koja je članica NATO-a, EU-a i eurozone, ocijenio je analitičar Ahto Lobjakasa. Međutim, druge dvije stranke SDE i IRL službeno su počele pregovore o novoj koaliciji sa opozicijskom proruskom strankom centra koja ima 27 zastupnika u parlamentu i druga je po veličini u Estoniji.
Ona je vrlo popularna kod ruske manjine u toj zemlji od 1,3 milijuna stanovnika.
Inače, estonska služba sigurnosti KAPO stalno privodi ljude osumnjičene da su ruski špijuni.
Estonija kao i druge pribaltičke zemlje strahuje za svoj teritorijalni integritet nakon što je Rusija anektirala Krim koji se odcijepio od Ukrajine.
Donald Trump je ranije rekao da je moguće da ne bi osigurao vojnu pomoć Baltičkim državama - Estoniji, Litvi i Latviji kada bi ih napala Rusija iako su članice NATO-a, a NATO ugovor podrazumijeva da je napad na jednu članicu napad na cijeli savez.
Bivši NATO general Richard Shirreff kazao je da bi u tom slučaju vrlo vjerojatno Rusija pokrenula nuklearni rat, a NATO ne bi mogao pobijediti bez pomoći SAD-a.
Neonacistički ubojica policajaca u Mađarskoj
Nedavno je 76-godišnji Istvan Gyorkos ubio jednog mađarskog policajca, a ranio drugog kada su došli izvršiti pretres u njegovoj kući. Gjorkos je osnivač jedne neonacističke organizacije. Specijalne službe mađarskog premijera Viktora Orbana optužile su agente GRU-a, ruske vojnoobavještajne službe, da su povezane sa njim.
Ovo nije prvi put da Mađarska optužuje Rusiju da stoji iza ultradesničara u toj zemlji. Ranije je mađarska vlada za neke istaknute članove stranke Jobbik rekla da su ruski špijuni.
Utjecaj Rusije u Siriji
Dok se svijet bavio predsjedničkim izborima u SAD-u, ruska vojna flota je uplovila u Mediteran. Na njenom čelu je nosač aviona "Admiral Kuznjecov" sa kojeg će polijetati avioni koji će bombardirati pobunjenike u Siriji.
Rusija podržava sirijski režim protiv koga se bore pobunjenici koje podržava Zapad.
Nakon pobjede Donalda Trumpa, mnogi strahuju da će Rusija dobiti odriješene ruke riješiti sudbinu Sirije, u kojoj već pet godina bjesni građanski rat.
Zapad optužuje sirijski režim za ratne zločine, a nedavno su najavljivane i istrage o tome je li i Rusija kriva za neke ratne zločine.
POGLEDAJTE VIDEO: