Pelješki most najbolje je rješenje za prometno povezivanje teritorija RH, zaključak je konzultantske kuće SAFEGE koja je izradila komparativnu analizu mogućih rješenja za prometnu vezu s jugom Hrvatske.
Iz Ministarstva prometa, pomorstva i infrastrukture priopćili su kako su na međuresornom sastanku na kojemu je iznesen zaključak sudjelovali predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstva vanjskih i europskih poslova, predstavnici Ministarstva prometa BiH, predstavnici Hrvatskih cesta i predstavnici konzultantske kuće SAFEGE, angažirane od strane Europske komisije za izradu predstudije.
Čeka se rješenje Europske komisije
Konzultanti će svoj zaključak predstaviti Europskoj komisiji, koja će u roku petnaestak dana najvjerojatnije donijeti i službeno rješenje o Pelješkom mostu kao najpovoljnijoj opciji za povezivanje hrvatskog juga.
- S obzirom da je opcija Pelješkog mosta izabrana kao najbolje rješenje prometnog povezivanja teritorija RH, buduće radnje koje ćemo poduzeti idu u tom smjeru. U suradnji Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova, Hrvatskih cesta, te Europske komisije izradit će se studija izvodljivosti, a postupak izrade navedene studije trebao bi trajati između šest i osam mjeseci. Kada Studija izvodljivosti bude završena, Hrvatske ceste bi u prvoj polovici 2015. godine bile spremne za početak radova. Projekt Pelješkog mosta vrijedan je više od 220 milijuna eura, no još nije specificiran način financiranja projekta, kao što još nije poznata ni informacija s koliko je sredstava Europska komisija spremna sufinancirati spomenuti projekt. Mi se nadamo da bi Europska komisija mogla sufinancirati projekt sa 75 posto sredstava iz fondova EU - istaknuo je ministar Siniša Hajdaš Dončić nakon održanog međuresornog sastanka stručnog Savjeta za projekt predstudije povezivanja teritorija RH.
Šuica: Pelješki će se most s punim pravom zvati Europski most
Eurozastupnica Dubravka Šuica u Europskom je parlamentu govorila o važnosti projekta Pelješkog mosta. Rekla je kako očekuje od Europske komisije da ovaj projekt ne tretira samo kao hrvatski nacionalni, već europski projekt.
- Ne čini li vam se paradoksalna situacija da morate dva puta pokazati putovnicu da bi došli iz jednog dijela EU u drugi dio, a istovremeno se zalažemo za mobilnost i jedinstveno tržište koje se temelji na slobodi kretanja ljudi, roba, usluga i kapitala? - upitala je Šuica.
- Uvjerena da ćemo zajedničkim naporima, ovaj davno započeti Pelješki most izgraditi te da će s punim pravom nositi naziv Europski most - zaključila je Šuica.