Budući američki predsjednik Donald Trump je u srijedu predložio Marca Rubija za novog državnog tajnika. Sudeći po potencijalnoj novoj američkoj administraciji, očekuje nas zahlađenje odnosa na relaciji Peking-Washington, piše Reuters. Trump je već predložio zastupnika Mikea Waltza kao savjetnika za nacionalnu sigurnost, a Johna Ratcliffea kao novog šefa CIA-e.
Sva trojica nisu blagonaklona prema Kini.
- Rubio vjeruje svim svojim srcem da je Kina neprijatelj SAD-a i taj stav će utjecati na buduće odnose ako će postati državni tajnik - rekao je David Firestein, bivši američki diplomat.
Republikanci su optuživali Bidenovu administraciju za blagi i mlitavi pristup Kini. Predlaganje novog državnog tajnika je stvorilo oduševljenje na Tajvanu.
- Jako cijenim vašu čvrstu potporu Tajvanu i vaše neumorno zalaganje za slobodu i ljudska prava - obratio se Rubiju tajvanski predsjednik Lai Ching. Peking je 2020. osudio Rubijevu podršku Hong Kongu i postoji mogućnost da će mu zabraniti ulazak u zemlju, ako postane novi državni tajnik.
Trump je ranije obećao da će Kini ukinuti poseban trgovinski status i da će joj uvesti carine od 60 posto što je značajan porast u odnosu na carine koje joj je uveo tijekom prvog mandata. Kinesko veleposlanstvo u SAD-u još uvijek nije komentiralo prijedlog novog državnog tajnika.
Odnosi između SAD-a i Kine su uvijek u fokusu javnosti pogotovo kada se radi o Tajvanu. Politički analitičari smatraju da će Tajvan krenuti u novu veliku nabavku oružja. Tijekom prvog mandata Donalda Trumpa, Tajvan je kupio američko oružje u vrijednosti od 18 milijardi dolara.
Kineski vođa Xi Jinping je večeras stigao u Peruu gdje će se sastati s američkim predsjednikom na odlasku Joeom Bidenom u sklopu Azijsko-pacifičkog foruma za ekonomsku suradnju (APEC) uoči Trumpovog povratka u Bijelu kuću.