"Sve više ljudi snima selfije, uključujući djecu i tinejdžere. Nažalost, postoji i mračna strana tog trenda, a to je širenje vlastitih slika i videozapisa seksualne naravi. Prema Europolu, većinu slika zlostavljanja djece koje danas kruže internetom, prvo su stvorila djeca sama, čak i ne pomišljajući da bi te slike mogle jednog dana izmaći njihovoj kontroli", izjavila je za Hinu Marija Pejčinović Burić u povodu obilježavanja Europskog dana zaštite djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja.
Vijeće Europe usvojilo je još 2007. godine u Lanzaroteu, u Španjolskoj, Konvenciju o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja. Lanzarote konvencija je prvi međunarodni pravni instrument kojim se zahtijeva kriminalizacija vrbovanja djece u seksualne svrhe (pripremanje žrtve).
Ovo kazneno djelo, olakšano informacijskim i komunikacijskim tehnologijama, sve je više u porastu, a Konvencija služi kao ključni alat kojim se države obavezuju zaštititi djecu od ovog oblika seksualnog nasilja i procesuirati počinitelje ovog kaznenog djela.
Godine 2015. odlučeno je da se 18. studenoga obilježava kao Europski dan zaštite djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja.
"Bez sumnje, prisiljavanje djece da proizvode takve seksualne slike ili videozapise trebala bi biti kriminalizirano", ističe Pejčinović Burić.
Djeca su zbog pandemije sklonija igrama na mreži nego ranije
Dodaje kako djeca nisu svjesna opasnosti kojima su izlažu i lako padaju u zamku internetskih prijestupnika koji od svojih žrtava traže da postave više slika ili videozapisa.
Opasnost je još veća u okolnostima 'lockdowna' zbog pandemije koronovirusa.
"Zatvaranje zbog covida 19 povećava rizik jer su djeca sklonija igrama i razgovorima na mreži nego ranije. To internetskim prijestupnicima daje više mogućnosti za krađu identiteta putem elektronske pošte ili neželjenih kontakata na društvenim mrežama", kaže glavna tajnica Vijeća Europe.
Što se tiče situacije kada djeca razmjenjuju selfije za privatnu uporabu, Pejčinović Burić smatra da se tu treba izbjeći kriminaliziranje. Umjesto toga, djeci bi trebale pomagati specijalizirane agencije i nevladine organizacije.
Opasnost je stvarna i treba je riješiti. Odbor Lanzarote radi na sveobuhvatnim preporukama za rješavanje složenih izazova koje predstavljaju seksualne slike i/ili videozapisi koje stvaraju djeca, a temelje se na praćenju diljem Europe, podacima nevladinih organizacija i od same djece", rekla je Pejčinović Burić.