Na Sveučilištu u Zagrebu već dugo ništa nije jednostavno, pa tako ni provođenje odluka na temelju nalaza Državnog inspektorata. Inspektorat je utvrdio da je ugovor o radu prorektora Ante Čovića (72) produljen mimo zakona. Čović je bio zaposlen na 10% opterećenja kao profesor filozofije na Fakultetu hrvatskih studija nakon svoje 70. godine, a dekan Pavo Barišić postupio je sukladno zakonu i u utorak mu uručio izvanredni otkaz.
U utorak popodne se održala mail sjednica Senata Sveučilišta na kojoj je jedna od točaka bila razrješenje dekana Pave Barišića koje je pokrenuo Čovićev prijatelj, demograf Stjepan Šterc. Zbog toga je gotovo pola dana sastančio i Sveučilišni savjet, koji je donio jednoglasnu odluku da se dekana može smijeniti samo na sjednici Senata koja se odvija u živo. Unatoč tome, Senat je smijenio Barišića, a kratko prije sjednice rektor Boras je uz točku o razrješenju Barišića dodao i obrazloženje zašto ga se treba smijeniti. Na njegovo mjesto je došao profesor Stjepan Ćosić. Jedna od njegovih prvih odluka je poništavanje izvanrednog otkaza Anti Čoviću, Borasovom najbližem i najmoćnijem suradniku. To je potvrdio savjetnik dekana Fakulteta hrvatskih studija, Petar Marija Radelj za srednja.hr. Kaže kako je taj otkaz potpisan, ali nikad nije stupio na snagu jer nije uručen prorektoru Čoviću.
Ni tu ne staje cijela priča jer je Pavo Barišić najavio borbu.
- Obratit ću se tijelima nadležnima za pravni nadzor, odnosno za nadzor zakonitosti rada tijela Sveučilišta. To su Sveučilišni savjet te Ministarstvo znanosti i obrazovanja. U njihovoj je nadležnosti izjasniti se o nezakonitoj i protustatutarnoj odluci rektora Borasa - rekao je Barišić za srednja.hr.
Sudeći po odgovoru iz Ministarstva znanosti, ova priča neće tako skoro biti gotova, jer se Boras oglušio odluci Sveučilišnog savjeta, čije su odluke obvezujuće.
- Jučerašnja sjednica Senata Sveučilišta u Zagrebu nije održana u skladu s odredbama Statuta Sveučilišta u Zagrebu odnosno nisu omogućili zasjedanje najvišeg stručnog i predstavničkog tijela Sveučilišta u Zagrebu na način propisan Statutom Sveučilišta. Svakako je odgovoran rektor kao tijelo Sveučilišta koje predsjedava Senatom te priprema i predlaže dnevni red sjednica Senata, ako se za vrijeme glasovanja dopunjavao materijal za pojedine točke dnevnog reda elektroničke sjednice Senata koja nije smjela biti dopisivanje elektroničkom poštom - kažu iz ministarstva za Telegram.
Sveučilište u Zagrebu, inače, ni prošle godine nije uvršteno među 1000 najboljih sveučilišta na svijetu.