Politički čelnici moraju budućim generacijama dati „konkretnu nadu“ donošenjem radikalnih odluka na nadolazećem klimatskom samitu u Glasgowu, priopćio je u petak papa Franjo.
Samit COP26 Ujedinjenih naroda kreće u nedjelju i traje do 12. studenoga u najvećem škotskom gradu. Papa je tim povodom pozvao na „obnovljeni osjećaj zajedničke odgovornosti za naš svijet“.
„Ključno je da svatko od nas bude posvećen ovoj hitnoj promjeni smjera“, rekao je Franjo za BBC Radio.
„Donositelji političkih odluka koji će se sastati na susretu COP26 u Glasgowu hitno su pozvani da pruže djelotvorne odgovore na postojeću ekološku krizu i da tako daju konkretnu nadu budućim generacijama“.
Britanski premijer Boris Johnson, domaćin konferencije, rekao je da je ona nevjerojatno važna, no da će pregovori biti teški.
I Franjo priznaje da će biti teško, no da je riječ o prilici.
„Ove nam krize pokazuju da moramo donositi odluke, radikalne odluke koje nisu uvijek lagane“.
„U isto vrijeme, ovakvi teški trenuci predstavljaju prilike, prilike koje ne smijemo potratiti“, dodao je čelnik Katoličke crkve.
Vatikan šalje delegaciju na samit, no 84-godišnji Papa će izostati zbog operacije koju je imao ranije ove godine.
Susreo se i s Bidenom
Joe Biden, drugi američki predsjednik katolik u povijesti, u petak je stigao na susret s papom Franjom za koji se očekuje da će biti na temu klimatskih promjena i nejednakosti, no koji je zasjenjen demokratovim zagovaranjem prava na pobačaj u SAD-u.
Predsjednikova kolona stigla je u Vatikan pod velikim mjerama sigurnosti, već intenzivnim u Rimu koji se paralelno priprema za domaćinstvo G20 samita ovaj vikend.
Švicarska garda u svojim tradicionalnim uniformama dočekala je Bidena i njegovu suprugu Jill pred Apostolskom palačom s koje je vijorila američka zastava.
Susret između prvog latinoameričkog pape i drugog katoličkog predsjednika SAD-a, nakon Johna F. Kennedyja, događa se u vrijeme žestoke debate o pobačaju unutar američke Crkve. Biden je pod pritiskom konzervativaca da promijeni svoj stav o pobačaju, u skladu s njegovom vjerom.
Predsjednik redovito ide na misu i na svom stolu u Ovalnom uredu drži sliku Franje. Za pobačaj govori da mu se osobno protivi, no da ne može nametati svoj stav kao čelnik.
Njegovi najžešći kritičari unutar američke Crkve pozivaju da se Bidenu zbog toga zabrani primanje sakramenta.
„Dragi papa Franjo, hrabro ste isticali da je pobačaj 'ubojstvo'. Molim Vas razgovarajte s predsjednikom Bidenom o ovom ključnom pitanju. Njegova uporna podrška abortusu je sramota za Crkvu i skandal za svijet“, napisao je na Twitteru biskup Thomas Tobin iz Providencea.