Bivši papa Benedict XVI za istospolne je brakove rekao da su proizvod Antikrista, te prozvao društvo koje je postalo neprijateljsko nastrojeno prema kršćanskoj doktrini i pokušava ušutkati sve one koji su protiv istospolnih brakova. Ti njegovi stavovi predstavljeni su u njegovoj novoj autoriziranoj biografiji koju je napisao njemački novinar Peter Seewald, "Benedict XVI – A Life".
- Prije sto godina bi se smatralo apsurdnim da se uopće govori o homoseksualnim brakovima. Danas se iz društva izopćavaju oni koji su protiv takvih brakova - rekao je Joseph Ratzinger.
POGLEDAJTE VIDEO Papa Franjo agresivnu ženu udario po ruci
U istom naletu je osudio i abortus kao i umjetnu oplodnju, te genetska istraživanja, ali i ostale humanističke ideologije.
- Ista stvar je i s abortusima i stvaranjem ljudskog života u laboratoriju - rekao je.
Prema njemu, najveća prijetnja Crkvi je "svjetska diktatura navodno humanističkih ideologija".
- Moderno društvo je u procesu kreiranja antikršćanske vjere. Strah od ove moći Antikrista je zato skroz normalan i sada nam više nego ikad treba molitva cijele Crkve kako bismo se tomu oduprijeli - rekao je Ratzinger.
Te njegove izjave koje su se našle u biografiji su zapravo enormno dugački intervju kojeg je dao upravo novinaru Seewaldu, a koji nikada nije objavljen. Intervju ima preko tisuću stranica, a knjiga je zasad dostupna samo na njemačkom, dok bi se engleski prijevod u prodaji trebao naći u listopadu.
Ratzinger je otkrio da je napisao svoj duhovni testament, koji će se smjeti javno objaviti tek nakon njegove smrti, kao što je bilo u slučaju pape Ivana Pavla II.
Ujedno je vrlo kritičan prema većini reakcija na njegove izjave otkako se odlučio povući s mjesta poglavara Katoličke crkve. Tvrdi da se većina njegovih izjava izvlači iz konteksta.
- Reakcije iz njemačkih teoloških krugova su toliko zlobne i iskrivljene i uopće o njima ne želim govoriti - kaže Ratzinger, koji već dulje vrijeme s crkvenjacima u Njemačkoj nema dobre odnose.
Naime, njemačku Crkvu već godinama vodi struja koja je želi reformirati i udaljiti je od rigidne tradicije koju zastupa Ratzinger.
U biografiji govori i o svom odlasku iz Vatikana i opet je ponovio da njegov odlazak nema veze s aferom s njegovim tajnikom Paolom Gabrieleom, koji je bio optužen za krađu povjerljivih vatikanskih dokumenata.
Također je pokušao opravdati optužbe da pokušava potkopati papu Franju i njegove pokušaje moderniziranja Crkve, što je možda najviše došlo do izražaja početkom godine kada je objavljena knjiga za koju je bio jedan od autora i branio celibat. Bilo je to u trenutku kada je papa Franjo navodno ozbiljno razmišljao o tome da se celibat ukine, pa čak i počnu žene uvoditi u visoko svećenstvo. Do toga nikada nije došlo, a neki komentatori bliski Vatikanu kažu da je Ratzingerova knjiga imala veliki utjecaj da do toga ne dođe.
No, u biografiji Ratzinger kaže da njegovo osobno prijateljstvo s papom Franjom ne samo da nije umanjeno, nego je kroz godine i raslo.
Njegova antihomoseksualna dogma je dovela do toga da su mnoge katoličke crkve zatvorile svoja vrata LGBT katoličkoj udruzi Dignity.