Novi toplinski val koji je pogodio Hrvatsku sa sobom je donio ekstremnu vrućinu i temperature zbog čega su na snazi najviša upozorenja za brojne hrvatske regije. U Kninu je u subotu izmjereno čak 36.5 °C, u Drnišu samo pola stupnja niže, a 'kuhali' su se i u Šibeniku na 35.6 °C. Kako prognoziraju iz Državnog hidrometeorološkog zavoda, u nedjelju će biti pretežno sunčano i vruće, ponegdje i vrlo vruće. Na snazi je najviši, crveni alarm za riječku, kninsku, splitsku i dubrovačku regiju, a označava izuzetno opasno vrijeme.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Poduzmite mjere, očekuju se ekstremno visoke temperature. Zaštitite sebe, djecu i starije. Postupajte prema savjetima danima od strane nadležnih tijela. Mogući su kvarovi na pojedinim infrastrukturama - upozorili su iz DHMZ-a.
Stupanj niže pripravnosti, odnosno narančasti meteoalarm, na snazi je za gospićku regiju gdje se očekuju temperature više od 33 °C. Meteoalarm je na snazi i za zagrebačku, karlovačku regiju zbog toplinskog vala, te sami jug Dalmacije, gdje se očekuju udari pojačane bure.
- Iako su uobičajene i česte u ovoj regiji, očekuje se lokalno ili potencijalno opasne brzine vjetra koje uzrokuju valove rizične za manja plovila. Neiskusni pomorci, posebno oni koji upravljaju manjim brodovima, trebali bi izbjegavati plovidbu u tim uvjetima i obratiti pozornost na pomorsku prognozu te pri planiranju razmotriti vjetar i uvjete na moru. Moguće je da neki katamarani neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o prometu - navode meteorolozi.
Brojni su spas od vrućina odlučili potražiti na moru gdje su ponegdje temperature već dosegle gotovo 30 stupnjeva. Gotovo kao u toplicama. Toplinski val najviše će doći do izražaja u utorak i srijedu, kada je cijela Hrvatska pod narančastim i crvenim alarmom.
Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH savjetuje vozače da izbjegavaju putovanja u najtoplijem dijelu dana i da na put ne kreću bez vode.
- Važno je konstantno unositi tekućinu, a ne tek kad se pojavi osjećaj žeđi. Dehidracija predstavlja ozbiljnu opasnost za zdravlje u danima kada su iznimno visoke temperature, a pojačano znojenje dovodi do gubitka vode koju je potrebno nadomjestiti - istaknuli su.
POGLEDAJTE VIDEO:
Građane savjetuje i da obuku prozračnu i svijetlu odjeću od prirodnih materijala i laganu obuću, da zaštite glavu od direktnog sunca te da djecu i životinje ne ostavljajte same na suncu i u vozilima, a rashladni uređaj namjeste na temperaturu sedam Celzijevih stupnjeva nižu od vanjske. Potrebno je pratiti savjete zdravstvenih ustanova za vrijeme trajanja velikih vrućina, a na stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda pratiti upozorenja o toplinskim valovima i mogućim iznenadnim promjenama vremena. Hrvatski autoklub na svojim stranicama redovito ažurira stanje na cestama, a Ravnateljstvo civilne zaštite savjetuje da građani provjeravaju prije nego li krenu na put.
Boravak na direktnom suncu treba izbjegavati u razdoblju od 10 do 17 sati, a naročito se to odnosi na djecu, trudnice, starije osobe, srčane bolesnike i bolesnike s kroničnim bolestima. Također, savjetuju izbjegavati naporan fizički rad ili ga obavljati u najhladnije doba dana, što je obično u ranim jutarnjim satima. Treba uzeti češće pauze za odmor, skloniti se u hlad, a tekućinu unositi svakih 30 minuta.