To je to što me zanima!

'Pacijenti sami dolaze na hitni prijem jer im njihovi obiteljski liječnici nisu dostupni'

Vili Beroš odbacio je optužbe Koordinacije hrvatske obiteljske medicine da propuste u sustavu svaljuje na leđa obiteljskih doktora, ali je istaknuo da pacijenti sami dolaze na hitnu jer im njihovi doktori nisu dostupni
Vidi originalni članak

Ne želim ulaziti u polemiku s vodstvom jedne udruge liječnika primarne zdravstvene zaštite koja često ne zastupa mišljenja većine obiteljskih liječnika koji savjesno i predano obavljaju svoj svakodnevni posao, rekao je Vili Beroš o optužbama KOHOM-a.

Naglašava da je skrb o građanima obveza i odgovornost i Ministarstva zdravstva te ne može, kaže, ne reagirati kada mu pacijenti svakodnevno pišu i ukazuju na disfunkcionalnosti zdravstvenog sustava.

- Uz to, svakodnevno pratimo pojave kao što su preopterećenje hitnog prijema, da pacijenti najčešće sami dolaze jer im njihovi liječnici nisu dostupni. To se mora promijeniti - poručio je.

Ministar se ispričao svim obiteljskim liječnicima koji su se osjetili prozvanim i zahvalio im na podršci koju "nesebično" daju u suzbijanju epidemije.

- Ali, radi naših građana uvijek ću reagirati prema svima koji ne rade i ne obavljaju zadovoljavajuće svoj posao bez obzira o kojim zdravstvenim radnicima se radi, bolnički ili primarni ili oni u javnom zdravstvu - poručio je Beroš.

Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) u subotu je oštro osudila dio teksta u Nacrtu reformskih mjera koje je ministar Beroš predstavio na saborskom Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku.

Iz te udruge su u priopćenju, između ostalog, naveli da je Beroš kao "veliku disfunkcionalnost" u primarnoj zdravstvenoj zaštiti naveo "upućivanje nehitnih stanja u bolničke hitne" te "nedovoljan odaziv liječnika primarne" u mobilne timove za cijepljenje, optuživši ministra da je "u oba slučaja iznio potpunu laž".

Prozvali su ga i da je "goleme" propuste u funkcioniranju zdravstvenog sustava "pokušao svaliti na leđa obiteljskih doktora".  

Iz KOHOM-a su upozorili da pacijenti samoinicijativno odlaze u hitnu službu zato što na pojedine dijagnostičke pretrage čekaju mjesecima, negdje i po šest mjeseci ili godinu dana, te smatraju da je to isključivo odgovornost aktualnog ministra i njegovih prethodnika jer nisu "uspjeli, znali ili htjeli smanjiti liste čekanja".

 

 

Idi na 24sata

Komentari 52

  • luđakneki 18.07.2021.

    A gdje dolaze sada kad je sezona? Svako 15. mjesto ima turističku ambulantu, sve se upućuje na hitnu. LOM ne žele primati turiste Dnevno preko 50 pregleda koji nisu hitnoca. Dom zdravlja problem rješava tako da sve turiste uputi u hitnu i sad ti nemoj primiti dijete koje boli uho ili grlo??! Kad se to misli riješiti? Kada ćete za turističku ambulantu ponuditi sestrama veću plaću od 4000kn? Na otocima nema osoblja, kopno još i nekako. Dodji Vili malo na otoke pa provjeri situaciju ali pazi da ti se nešta dogodi jer dok dodjes na red za pregled proći će ti godisnji

  • markec markedani 18.04.2021.

    Obiteljski lijecnici ne rade svoj posao kako treba. Placeni su da dolaze svaki dan u kucne posjete, ali to ne rade nego kazu ljudima zovite hitnu. Pogotovo je to izrazeno u Zagrebu

  • popular123 18.04.2021.

    Zna se tko je počeo sa "amerikanizacijom"zdravstva.Socijalistički Domovi zdravlja nisu bili dobri.Tražili ste,sada svi ispaštamo.

Komentiraj...
Vidi sve komentare