Ne želim ulaziti u polemiku s vodstvom jedne udruge liječnika primarne zdravstvene zaštite koja često ne zastupa mišljenja većine obiteljskih liječnika koji savjesno i predano obavljaju svoj svakodnevni posao, rekao je Vili Beroš o optužbama KOHOM-a.
Naglašava da je skrb o građanima obveza i odgovornost i Ministarstva zdravstva te ne može, kaže, ne reagirati kada mu pacijenti svakodnevno pišu i ukazuju na disfunkcionalnosti zdravstvenog sustava.
- Uz to, svakodnevno pratimo pojave kao što su preopterećenje hitnog prijema, da pacijenti najčešće sami dolaze jer im njihovi liječnici nisu dostupni. To se mora promijeniti - poručio je.
Ministar se ispričao svim obiteljskim liječnicima koji su se osjetili prozvanim i zahvalio im na podršci koju "nesebično" daju u suzbijanju epidemije.
- Ali, radi naših građana uvijek ću reagirati prema svima koji ne rade i ne obavljaju zadovoljavajuće svoj posao bez obzira o kojim zdravstvenim radnicima se radi, bolnički ili primarni ili oni u javnom zdravstvu - poručio je Beroš.
Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) u subotu je oštro osudila dio teksta u Nacrtu reformskih mjera koje je ministar Beroš predstavio na saborskom Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku.
Iz te udruge su u priopćenju, između ostalog, naveli da je Beroš kao "veliku disfunkcionalnost" u primarnoj zdravstvenoj zaštiti naveo "upućivanje nehitnih stanja u bolničke hitne" te "nedovoljan odaziv liječnika primarne" u mobilne timove za cijepljenje, optuživši ministra da je "u oba slučaja iznio potpunu laž".
Prozvali su ga i da je "goleme" propuste u funkcioniranju zdravstvenog sustava "pokušao svaliti na leđa obiteljskih doktora".
Iz KOHOM-a su upozorili da pacijenti samoinicijativno odlaze u hitnu službu zato što na pojedine dijagnostičke pretrage čekaju mjesecima, negdje i po šest mjeseci ili godinu dana, te smatraju da je to isključivo odgovornost aktualnog ministra i njegovih prethodnika jer nisu "uspjeli, znali ili htjeli smanjiti liste čekanja".