Nakon jednomjesečne zimske stanke saborski zastupnici ove godine na plenarnim zasjedanjima odradili su 16 radnih dana i uzeli odmor.
Od konstituiranja aktualnog saziva Sabora, koji je potvrdio Vladu Andreja Plenkovića, prošla su 494 dana. U tom razdoblju radnici u Hrvatskoj odradili su 339 dana, a saborski zastupnici na plenarnim zasjedanjima proveli su njih 158. I dok premijer Andrej Plenković šuti o tome hoće li i tko biti sankcioniran zbog savjetničkih ugovora u Agrokoru, ovaj tjedan određena je stanka u radu Sabora koja će, uključujući vikend, trajati 11 dana. Dobar dio zastupnika time je iznenađen, stanku smatra bespotrebnom i tvrde da ne znaju zašto je ona određena.
Stanka je bespotrebna
- Predsjedništvo Sabora o dinamici rada odlučilo je početkom siječnja. Nitko tad na tu odluku nije imao nikakvih primjedbi i ona je prihvaćena. Sad govoriti da su iznenađeni stankom je neozbiljno - izjavio je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
Predsjedništvo Sabora čine on te potpredsjednici iz reda HDZ-a Milijan Brkić i Željko Reiner, zastupnik talijanske manjine Furio Radin, Božo Petrov (Most) i Siniša Hajdaš Dončić (SDP).
Po potrebi, Predsjedništvo se proširuje predsjednicima klubova. Zastupnici koji su bili na navedenoj sjednici u siječnju kažu: “Istina, dostavljena nam je odluka o dinamici rada, no predsjednik Sabora je rekao da radimo do Uskrsa i nitko nije išao provjeravati datume”.
I među zastupnicima iz vladajuće kvote ima nezadovoljnih stankom u radu.
Branko Hrg ljut zbog stanke
- Jako sam ljut zbog ove stanke i ne podupirem ih. Na prvom proširenom Predsjedništvu Sabora pozvat ću da se ovakve gluposti više ne događaju i da zastupnici dolaze na posao od 8 do 16 sati - poručuje Branko Hrg, predsjednik Kluba HDS-a, HSLS-a i HDSSB-a.
I u europskim parlamentima praksa je da postoje stanke u radu kako bi se zastupnicima omogućio rad u izbornim bazama, no ne trebamo mi raditi gluposti između toga. Hvata me nervoza zbog stanke koja je će uslijediti zbog Uskrsa.
Ustvrdio je to Hrg i poručio da će se založiti za drastičnu promjenu načina rada Sabora, i to na način da se pojača rad kroz odbore.
- Nitko na sjednici Predsjedništva nije izvijestio o ovoj stanci. Ne znam je li predsjednik Sabora pauzu želio sakriti ili ne, ali rekao nam je da radimo do Uskrsa. Nisam provjeravao datume, ali očito ćemo ubuduće i to morati raditi - poručio je Petrov (Most).
Za stanku nije znao dok ga na nju nisu upozorili novinari.
- To me iznenadilo. Budemo li se ravnali po tome želi li premijer Plenković raditi ili ne, možemo se slobodno pokupiti iz parlamenta - rekao je Petrov.
'Vlada ne šalje zakone'
Osvrnuo se i na premijerovu šutnju o Agrokoru.
- Neshvatljivo je da premijer 15 dana šuti te ne donosi odluke o radu potpredsjednice Vlade Martine Dalić i povjerenika Ante Ramljaka. U ovom slučaju odgovornost je na Plenkoviću. On je za mene kukavica jer ne donosi odluke te se skriva iza leđa ministara i onih kojima je dao povjerenje. Što čeka? Da oluja prođe. Očito računa na kratko pamćenje građana i da će se sve zaboraviti - poručuje Mostov potpredsjednik Sabora.
Siniša Hajdaš Dončić također potvrđuje da o ovoj stanci nije bilo govora na Predsjedništvu niti zna zašto je ona određena.
- Pitao sam tajnika sjednice Sabora Ivana Bukaricu zašto je stanka i on mi je odgovorio da ne zna. Smatram da nema razloga za stankama izvan onih određenih Ustavom - rekao je SDP-ov potpredsjednik Sabora.
Odluke o dinamici rada Sabora ubuduće će provjeravati i Anka Mrak Taritaš, predsjednica Kluba GLAS-a i HSU-a. I ona tvrdi da je na Predsjedništvu Sabora bilo riječi samo o stanci za Uskrs.
Iduće glasanje test za većinu
- Prošlog četvrtka sam saznala da Sabor neće raditi, ali zašto ne znam. Smatram da je ova stanka potpuno bespotrebna. Na idućem Predsjedništvu morat ćemo biti na maksimalnom oprezu i voditi računa o svakoj stvari. Razlog za stanku očito je što od Vlade ne dolazi dovoljno zakonskih prijedloga, a o oporbenima se, evidentno je, ne želi raspravljati - navela je Mrak Taritaš.
Ivan Vilibor Sinčić (Živi zid) također je iznenađen stankom i napominje kako se na takav način ranije nije radilo.
- Vrijeme stanke vladajući očito žele iskoristiti kako bi zbili redove, jel’ očito imaju problema s većinom. Ova Vlada je brod koji ima puno rupa i koji je suočen s mnoštvom torpeda koja jure prema njemu - slikovit je Sinčić.
Stava je da je po pitanju savjetničkih ugovora u Agrokoru odgovornost isključivo na premijeru. Vladajuća većina do sada se u Saboru dokazivala sa 78 ruku, a nakon tajnoga glasovanja o predsjednici Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i činjenice da kandidatkinja vladajućih nije prošla za jedan glas, Sinčić pita “postoji li većina”.
- Na ponovljenom glasovanju vidjet ćemo je li neslaganje u koaliciji pitanje ideologije. Ako jest, rezultat će se ponoviti, a ako je stvar trgovine, predsjednica će biti izabrana - rekao je Sinčić.
Zastupnici se na radno mjesto vraćaju idućeg tjedna, 28. veljače.
Mogli biste još i ovo slaviti kad nas već radite ludima
Kalendar je prepun dana koje bi naši zastupnici mogli iskoristiti da se odmore od napornog nerada.
Svi redom su priznati i proglašeni od međunarodnih organizacija pa nas ne bi čudilo da za Svjetski dan pčela čujemo obrazloženje nekog od zastupnika:
“Zar vi mislite da su pčele nevažne? Bez njih ne bi funkcionirao svijet i red je da ne budemo u Saboru, nego da obilježimo taj dan”.
Može se činiti čudno, ali ništa manje čudno nije ni da prestanu raditi bez obrazloženja.
Kad nas već rade ludima, zaista bi mogli nedolaženjem u Sabor obilježavati Dan sreće. Prilika je već za nešto više od mjesec dana. Dan materinjeg jezika će sutra ionako radnici provesti na poslu, a oni su slobodni.
Svjetski dan poezije i Svjetski dan šuma padaju na isti datum, pa koji je bolji način nego čitati pjesme u prirodi. Već u travnju mogu pojačati aktivnost i proslaviti Dan plesa i Dan jazza, a sve to spojiti s Danom punog mjeseca. Te aktivnosti zahtijevaju i možda poneku neprospavanu noć, a nije dobro da kunjaju u sabornici. Pa zašto onda odmah ne doći na posao. Iako je lipanj mjesec s nizom državnih praznika, zastupnici bi mogli dodati još jedan - Dan održive gastronomije. I za njega raditi na širenju tolerancije u stranim restoranima. Ionako će na Dan joge koji dan poslije imati priliku raditi na svojem zdravlju. Taman prije ljetne stanke od tri mjeseca mogli bi se zasladiti i neradnim Danom čokolade, koji će spojiti s Međunarodnim danom piva mjesec dana kasnije. Dan javne uprave bi za njih bilo nepošteno da slave. Tad UN nagrađuje one koji zaista i rade za boljitak građana.