To je to što me zanima!

Ovo selo u Srbiji leži na 200 milijardi dolara rudnog blaga. Mještani: Ne želimo tu rudnik!

Projekt Jadar izazvao je val prosvjeda diljem Srbije prije nekoliko godina. Mjesecima su trajali veliki ulični prosvjedi, prisilivši vladu da zaustavi cijeli projekt...
Vidi originalni članak

Stanovnici Gornjih Nedeljica kod Loznice u Srbiji već godinama vode bitku protiv geoloških istraživanja i planova kompanije Rio Tinto da otvori rudnik litija u njihovom selu. Zabrinuti zbog potencijalnog utjecaja rudarskih aktivnosti na izvore vode i prirodno okruženje, mještani su odlučni u svojoj borbi.

STRAVIČAN SLUČAJ IZ SRBIJE Danas će prijatelj Dankinog oca dati iskaz na sudu? Njih su dvojica zaustavili osumnjičene

Tvornica litija podijelila Srbiju

Projekt Jadar izazvao je val prosvjeda diljem Srbije prije nekoliko godina. Mjesecima su trajali veliki ulični prosvjedi, prisilivši vladu da zaustavi cijeli projekt. Međutim, nakon posljednjih izbora, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nagovijestio je mogući nastavak projekta.

"Odustajanje od eksploatacije litija je moja najveća greška", izjavio je tada Vučić, dok je premijerka Ana Brnabić poručila da projekt nikad nije zaustavljen zato što je loš, već da je "stavljen na pauzu" zbog prosvjeda.

Nebojša Petković, stanovnik Gornjih Nedeljica i aktivist udruge "Ne damo Jadar", zajedno sa svojim susjedima i drugim aktivistima, predvodi borbu protiv projekta Jadar.

"Ako se rudnik otvori, pitanje je samo kada će se dogoditi ekocid i kada ćemo dobiti drinsku vodu zagađenu teškim metalima i sumpornim kiselinama", upozorava Petković. Aktivisti tvrde da rudnik litija u Srbiji nije samo nepotreban, već i opasan za čitavo područje oko rijeke Jadar koja se ulijeva u Drinu. Prosvjednici navode da projekt ugrožava stanovnike na čak 300 četvornih kilometara, uključujući više od 20 sela, nekoliko desetina tisuća ljudi i 20.000 poljoprivrednika.

Litijska groznica trese EU

Rio Tinto, englesko-australska multinacionalna kompanija sa sjedištem u Londonu, jedna je od najvećih metalsko-rudarskih kompanija u svijetu. U Srbiji već godinama, preko svoje kompanije Rio Sava, vodi projekt Jadar, koji je započeo još 2004. godine kada su kod Loznice otkrili novu rudu "jadarit". Riječ je o kombinaciji litija i bora koja je 2006. godine priznata kao novi element i zavedena u službeni sustav. U europskim okvirima, Jadar je jedno od najperspektivnijih i najbolje istraženih nalazišta litija. Procjenjuje se da bi rezerve bile dovoljne za baterije za milijun električnih vozila godišnje.

Plan tvrtke uključuje izgradnju podzemnog rudnika i tvornice za preradu jadarita, na području oko 130 kilometara od Beograda i desetak kilometara od granice s Bosnom i Hercegovinom. Tvrtka tvrdi da će projekt biti proveden u skladu sa zakonskom regulativom Srbije i Europske unije, te da nema govora o ugrozi za stanovnike ili okoliš.

Međutim, reputacija Rio Tinta u svijetu, gdje su često optuživani za kršenje zakona i nepoštivanje ekoloških standarda, posebno u zemljama trećeg svijeta, daje dodatni vjetar u leđa onima koji se protive projektu Jadar.

Idi na 24sata

Komentari 49

  • Krsten Marijan 29.05.2024.

    Otkada se na Hrvatskim portalim pise ekavicom

  • fui24h 29.05.2024.

    Ovo su dio vijesti koje se recikliraju kronično. 1. Otkriven rudnik blaga 2. Neka tajna epidemija u ukrajini ili aziji 3. Domaći znanstvenici koji su otkrili lijek za rak.

  • KriŽar1099 29.05.2024.

    Koliko botova ovi sendvicari ne odustaju

Komentiraj...
Vidi sve komentare