Bio je jako povučen. Nigdje nije izlazio. Otkad se priključio našem programu, postao je otvoren, stvorio je životna prijateljstva, govori nam direktor SO DO-a Krešimir Lipovčić o jednom od polaznika. Sustav orkestara djece i omladine ili skraćeno SODO El sistem u Hrvatskoj je svoju misiju započeo 2011. godine. Cilj projekta je potaknuti djecu na društvenoj, emocionalnoj, duhovnoj i intelektualnoj razini putem glazbe. Za sada je program oživio u Zagrebu i Puli, a nadaju se kako će se u idućih deset godina proširiti i u ostatku Hrvatske.
POGLEDAJTE VIDEO:
Iako su započeli sa samo nekoliko djece, danas ih je više od 80 samo u Zagrebu, zbog čega ponosno ističu kako je to prvi dječji simfonijski orkestar u Hrvatskoj.
U program su uključena djeca od predškolske dobi, koja se uče pokretima tijela i ritmu, pa sve do 20-godišnjaka koji aktivno sudjeluju u orkestru.
- Bit je da se djeca stvarno uključe u program. Trude se i taj trud je vidljiv - govori Lipovčić.
Sastaju se jednom tjedno u centru za kulturu i informacije Maksimir. Kad se pripremaju za koncert, onda vježbaju i nekoliko puta tjedno. Kako bi se uključili u program djeca ne moraju već od prije imati neku pozadinu u muzici. Samo moraju u sebi imati želju da nauče nešto novo. Tako se pridružuju djeca koja su završila srednju ili osnovnu glazbenu školu, ali i ona koja nikad nisu držala instrument u ruci. Kako nam je rekao Lipovčić, u programu ima mjesta za sve, a što više djece priključi, tim bolje. Cijeli program uključuje razne vrste glazbe pa se tako djeca zabave svirajući ne samo klasike, nego i glazbu iz filmova. Program El sistema je originalno započeo u Venezueli i danas se proširio na gotovo 50 zemalja. Sistem omogućuje svakom djetetu besplatnu glazbenu naobrazbu i korištenje instrumenta tijekom sudjelovanja u programu. Najviše se financira od donacija, potom od države, kao i samog Grada Zagreba. Ove godine Womans club Zagreb sakupio je dovoljno novca kako bi im omogućili kupnju novih instrumenata.
- Glazba se koristi u svrhu poticanja zajedništva, timskog rada, discipline i uvažavanja - govori nam predsjednik programa Ricardo Luque, koji se već godinama aktivno bavi sistemom kao volonter.
El sistem uspio je pronaći savršenu ravnotežu između zabave i zanimacije za djecu te učenja vrijednosti i sklapanja prijateljstva koja će ih poslije pratiti tijekom čitavog života. Neki od onih koji su odrasli uz sistem poslije i sami postanu volonteri.
Neki se potpuno posvete sviranju
U pomoć im dolaze poznati dirigenti iz cijeloga svijeta kako bi podučili djecu i potaknuli ih da im glazba postane životni poziv.
Postaju sve popularniji
Kad je program tek počeo, u sistemu je bilo nekoliko djece. Danas ih je 80 i čine prvi dječji simfonijski orkestar u Hrvatskoj.