Ustavni sud je ocijenio da je postojeći zakon u skladu s Ustavom, prema tome, nema zakonske zabrane prekida trudnoće niti referenduma na tu temu. Ono što smo mi rekli jest da se treba donijeti novi zakon, da se trebaju propisati preventivne edukacijske mjere da prekid trudnoće bude iznimka. Nažalost, Sabor to nije poštovao, poručio je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović govoreći o Zakonu o pobačaju.
Naime, Ustavni sud je još 2017. donio odluku da treba donijeti novi i to u roku dvije godine, ali vlada Andreja Plenkovića to nije napravila, a kako je premijer ovih dana poručio - niti neće. Šeparović poručuje kako ta njegova izjava nije dobra.
- Očekujem da premijer i Vlada predlože, a Sabor donese novi zakon - jasan je Šeparović koji dodaje kako se nepostupanjem po odluci ne narušava samo Ustavni sud nego i vladavina prava, kao jedne od najviših vrednota ustavnog poretka.
- Ovako se šalje loša poruka jer ako Sabor ne poštuje odluku Ustavnog suda, kako bi onda građani poštivali - rekao je dodavši kako Ustavni sud, nažalost, u ovakvim situacijama nema način kojim bi prisilio Sabor da donese novi zakon.
- Najjače oružje koje Ustavni sud ima je kad ukida zakon i odredi rok u kojem će prestati važiti. Međutim, ovdje je specifično što mi nismo utvrdili da je zakon protuustavan pa bi protekom nekog roka on prestao važiti nego smo mi rekli da je on u skladu s Ustavom, ali smo sukladno našoj ustavnoj ulazi dali nalog da se zakon, koji je zastario, koji je donijet u jedno drugo vrijeme i koji ima niz problema u praksi, osuvremeni i donese novi - pojasnio je i ponovio kako je ne postupanje po odluci Ustavnog suda nedopustivo.
- Tu očekujem od medija i javnosti da se uključe. Ustavni sud ni predsjednik Ustavnog suda nisu politički aktivisti i da nastupamo svaki dan u medijima i upozoravamo. Mi smo više puta rekli da je to protivno odluci Ustavnog suda, neprihvatljivo i da očekujemo da postupe po odluci Ustavnog suda - rekao je.