Andrej Plenković tvrdi da ga je nazvao američki državni tajnik Antony Blinken kako bi mu izrazio zabrinutost i podršku nakon pada bespilotne letjelice u Zagrebu, za koju Plenković i Banožić tvrde da je nosila eksploziv, a Banožićev zamjenik čak je rekao kako je to bilo 40 kilograma eksploziva i da je eksplodirala ispod zemlje.
Pogledajte video: Ima li bombe u dronu?
Bila je bomba, nije bila bomba. Eksplodirala je. Nije eksplodirala
Stručnjaci s kojima smo pričali skeptični su oko te teorije.
Kažu kako od prednjeg dijela letjelice ne bi ostalo ništa da je eksplpdiralo 40 kila eksploziva i da takva eksplozija radi razornu štetu. Smatraju i da je za napravljeni krater na mjestu pada bila dovoljna sama kinetička energija udara.
Kako u hrvatski zračni prostor više ne bi zalutale bespilotne letjelice, s bombom ili bez nje, Andrej Plenković tvrdi da je razgovarao s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom koji mu je odobrio posebno oružje za to.
- Na moj zahtjev Macron je odobrio slanje mornaričkog aviona Hawkeye E2C za rano upozoravanje i kontrolu zračnog prostora te nadlijetanje hrvatskog neba. Nastavljamo suradnju sa saveznicima NATO-a - rekao je Andrej Plenković.
Francuska je 2020. godine za tri takva aviona s najsuvremenijom opremom platila Amerikancima oko dvije milijarde dolara.
Ovo je superavion koji će štititi hrvatsko nebo
Kakav je to poseban avion koji će štititi hrvatsko nebo od dronova i ostalih uljeza?
Hawkeye E2C je američki taktički avion za rano upozoravanje.
Dvostruku turbopropelerski avion dizajnirao je i razvio krajem 1950-ih Grumman Aircraft Company za američku mornaricu. Ovakve avione danas koristi i Francuska. Samo jedan košta više od pola milijarde dolara.
Avion može služiti kao zapovjedno mjesto u zraku. Amerikanci su ga koristili za zapovjedništvo i kontrolu neba tijekom rata u Perzijskom zaljevu. Sredinom 1980-ih američka mornarica koristila ih je za lov na dilere drogom.
Avioni Hawkeye E2C odigrale su ključnu ulogu u zračnim operacijama tijekom operacije Pustinjska oluja.
Može letjeti po svim vremenskim uvjetima, ima radar promjera sedam i pol metara, a njime upravlja peteročlana posada.
Dugačak je gotovo 18 metara, promjer krila mu je 25 metara.
Maksimalna brzina mu je 650 kilometara na sat, a doseg oko 2700 kilometara. Ima ugrađene najsuvremenije radare, prati i snima stanje na terenu, javlja o lansiranim projektilima i navodi kopnene i zračne snage.
Postao je jedan od ključnih segmenata američke ratne mornarice, a osim Francuza imaju ga i Japanci, Meksikanci, Izraelci, Singapurci i Tajvanci.
POGLEDAJTE VIDEO: UŽIVO O RATU UKRAJINA RUSIJA