Pojas Gaze područje je koje je nešto manje od otoka Brača, no na tih 360 km2 živi oko dva milijuna Palestinaca. A grad Gaza sa 652 tisuće građana gušće je naseljen od New Yorka. Taj se grad na sjeveru Pojasa Gaze nalazi u evakuacijskoj zoni koju je Izrael odredio da je civili moraju napustiti, dok se Izrael priprema za sljedeću fazu sukoba u odmazdi za upade hamasovaca.
Palestinska enklava u rukama je skupine Hamas koja se desetljećima bori sa siromaštvom. Na sjeveru i istoku graniči s Izraelom, a na zapadu izlazi na Sredozemno more, dok na jugu graniči s Egiptom. Upravo je Egipat u četvrtak dozvolio kamionima s humanitarnom pomoći da uđu u Gazu kako bi se dopremile hitne namirnice i barem malo smanjila humanitarna kriza.
Gaza je inače dužine svega 41 kilometar i široka od šest do 12 kilometara.
U tom je području i nalazište Tell es-Sakan, otkriveno 1998., stoga arheolozi mogu potvrditi da je utvrđeni kanaanski grad bio kontinuirano naseljen od 3200 do 2000 prije nove ere u sadašnjem Pojasu Gaze.
Nakon toga Gaza je bila pod asirskom, babilonskom, rimskom, arapskom i kršćanskom upravom. U 20. stoljeću Gaza je došla pod egipatsku upravu 1948., ubrzo nakon proglašenja Izraela. Teritorij je zatim okupirao Izrael nakon arapsko-izraelskog rata 1967.
Izrael se 2005. povukao iz Pojasa Gaze, a oko 2007. na vlast dolazi Hamas, pokret koji Izrael smatra terorističkom organizacijom. U lipnju 2006. Izrael je uveo kopnenu, zračnu i pomorsku blokadu enklave nakon otmice izraelskog vojnika koji je oslobođen 2011.