U zraku iznad Siska ima sumporova dioksida, dušikovih oksida i čađe, a sve to može izazvati ozbiljne probleme u dišnom sustavu, kaže vodeći hrvatski toksikolog prof. dr. Franjo Plavšić. Poziva Siščane da ostanu u svojim domovima te da dobro zatvore sva vrata i prozore. Također, prof. dr. Plavšić savjetuje ljudima u Sisku da ostanu u blizini kako bi ih zdravstvene službe mogle pregledati i utvrditi imaju li kakve probleme.
- Dišni problemi mogu se javiti i poslije, nakon dva-tri dana. U ovom trenutku nitko sa sigurnošću ne zna čega sve ima u zraku oko rafinerije, a Zavod za javno zdravstvo počet će uskoro mjerenja i to utvrditi - kaže toksikolog Plavšić.
Dodaje kako je dio ljudi vrlo brzo nakon požara evakuiran te da je dao nalog da se za vatrogasce organiziraju posebni zdravstveni pregledi.
Također je zamolio ljude da do daljnjega ne jedu voće i povrće iz vrtova oko svojih kuća jer čak ni dobro pranje možda ne bi moglo ukloniti masnu čađu. Voda iz vodovoda zasad nije ugrožena, a savjet je ljudima da, ako već moraju izlaziti iz kuća, nose zaštitne maske. No valja imati na umu, ističe toksikolog, da maske štite samo od čađe, ali ne i od otrovnih plinova. Predsjednica sisačke Udruge oboljelih od karcinoma Nada Jagić kaže kako se svi sa strahom pitaju što bi sve moglo proizaći iz ovog požara.
- Problem se stalno ignorira. Nitko se ne drži dogovora i rokova. Neprestano slušamo obećanja o modernizaciji rafinerije i manje zagađenja, ali od toga nikad ništa. Uz to, Zavod za javno zdravstvo daje ublažena izvješća, zamotana u celofan - kaže Nada Jagić.
Plinovi izazivaju teško disanje, kašalj, gušenje
Sumporov dioksid nastaje kao posljedica izgaranja fosilnih goriva. Bezbojan je plin, karakteristična i oštra mirisa. U većim koncentracijama je toksičan, a nadražuje sluznicu dišnih puteva. Simptomi nadraženosti (teško disanje, kašalj) mogu se javiti i nakon nekoliko dana. Dušikovi oksidi su skupina visoko reaktivnih plinova, a također nastaju pri izgaranju goriva. Čađa se sastoji od sitnih čestica opasnih za dišne puteve.