Povjesničar Daniel Rafaelić (rođ. 1977.) s punim je pravom na stranicama hrvatskog tiska više puta predstavljen kao 'Indiana Jones hrvatskog filma'. Marljivim, samozatajnim radom po brojnim arhivima - zbog čega je svojedobno bio prinuđen dati otkaz u Kinoteci, koja nije imala razumijevanja za njegov trud - dosad je uspio doći do brojnih, zapaženih a katkad doista i senzacionalnih otkrića (dokumentarni kadrovi o snimanju 'Lisinskog' iz razdoblja NDH, film 'Život seljaka u Hrvatskoj' Oktaviana Miletića, pa onda 'Agram, glavni grad Hrvatske', istog autora, koji je u berlinskim arhivima čamio pod naslovom 'Pressburg, glavni grad Slovačke' sve dok Rafaelićeva investigacija nije otkrila 'kvaku 22').
Vrhunski stručnjak za kinematografiju NDH, Rafaelić je nedavno u Berlinu proučio dnevnike dr. Josepha Goebbelsa, ministra propagande Reicha...
Posljednjih šest godina u berlinskim arhivima Rafaelić sustavno istražuje hrvatsku filmsku baštinu i sve njene aspekte. Uz odlazak u filsmki arhiv i gledanje brojnih filsmkih materijala, to istraživanje uključuje i pregledavanje tisuće dokumenata koji bi mogli imati veze s kinematografskim djelatnostima u Hrvatskoj prije i tijekom Drugog svjetskog rata.
- Kada sam započeo, kaže on, upravo su te 2007. godine, zajedničkim trudom Nijemaca i Rusa objavljeni najnoviji dijelovi Goebbelsova dnevnika. Kako me iznimno zanima njegova filmska politika prema NDH, logično je da sam počeo pregledavati njegove upise po danima - od ožujka 1941 (martovski prevrat), napada Njemačke na Kraljevinu Jugoslaviju (aprilski rat) uspostave NDH i drugo... Tada sam shvatio da vijesti o filmskim snimanjima u NDH Goebbels uopće ne bilježi, ali je zato vrlo detaljan u opisu političke situacije u našim krajevima. Način na koji opisuje poznate događaje i interpretira dobro znane činjenice osigurao mi je, uz ono kinematografsko, i jedno paralelno ali vrlo zabavno istraživanje svih ovih godina... Doista, Goebbelsovi dnevnici otkrivaju kako je pogled na Zagreb, iz nacističkog Berlina, bio drukčiji od onoga iz uvriježenih stereortipa. Bilo mu je stalo do NDH, ali joj nije mogao pomoći, kaže Rafaelić.
- Goebbels posebno pojašnjava kako ustaše provode teror na teritoriju NDH i to ponajviše zato jer su u njihovim redovima teški kriminalci. Zanimljiva je ta opservacija to više ako znamo da je tada ustaški pokret saveznički okrenut prema Njemačkoj i, napokon, zajednički se bore protiv partizana.
Ipak, Goebbels kontinuirano spominje zločine. To je sigurno jedno od najvećih iznenađenja njegovih dnevnika...
Više o sadržaju Goebbelsovih dnevnika pročitajte u 24sata Expressu.