Prije 18 dana, 2. veljače, u gradskoj četvrti Gornji grad- Medveščak počeo se širiti misteriozan smrad zbog kojeg su se građani žalili na simptome nalik trovanju, glavobolji i povraćanju. Zbog neizdrživog smrada, zabrinuti stanovnici ulica Horvatovac, Zeleni Dol, Srebrnjak i Petrova uputili su niz poziva hitnim službama koje su izašle na intervencije.
Oni su utvrdili da smrad nije prouzrokovala kompostana, smeće, gnoj niti biootpad, već nepoznata supstanca koja je u većim količinama završila u kanalizaciji. Premda su podružnica Zagrebačkog holdinga Vodoopskrba i odvodnja isprali kanalizaciju, a situacija se smirila, javnost sve do sada nije dobila odgovor na pitanje što se dogodilo.
Večernji je list na uvid dobio dokumentaciju koja objašnjava pojedinosti o događaju, a pokazali su im ju neki od pogođenih susjeda. Jasno je vidljivo kako su na lokacijama gdje je prijavljen smrad, izmjerene povećane količine benzena, aromatskog ugljikovodika koji pri sobnoj temperaturi postaje lako zapaljiva tekućina intenzivnog mirisa. Benzen je uz to i mutagen, ima kancerogena svojstva, štetan je za okoliš, a pare su mu otrovne i eksplozivne.
Susjedi, koji su htjeli ostati anonimni, također su za Večernji list otkrili da se problem pojavio puno prije 2. veljače, ali se 1. veljače znatno pogoršala te su susjedi pozvali 112. U večernjim satima su im javili kako je ViO isprao vodovod na Srebrnjaku. To nije riješilo problem pa su dan kasnije, oko šest ujutro, pozvali policiju i vatrogasce koji su izašli na teren te svojim mjernim uređajima utvrdili prisutnost visokih razina benzena, 8 ppm jedinica.
Prema Pravilniku o zaštiti radnika od izloženosti opasnim kemikalijama na radu, graničnim vrijednostima izloženosti I biološkim graničnim vrijednostima, granična vrijednost izloženosti za 8-satno radno vrijeme iznosi 1 ppm odnosno 3,25 mg/m3. Vrijednosti izmjerene na intervenciji premašuju granične vrijednosti, a stanovnici su im bili izloženi više od 24 sata.
–Vodopravna inspekcija na lokaciji je obavila uzorkovanje otpadne vode iz sustava javne odvodnje te je utvrđeno onečišćenje organskim otapalima koja se koriste u profesionalne svrhe registriranih subjekata. Slijedom navedenoga pokrenula je prekršajni postupak protiv pravne i odgovorne osobe u pravnoj osobi - stoji u odgovoru na Večernjakov upit, a neslužbeno doznaju da kako je pravna osoba iz prekršajne prijave Institut Ruđer Bošković.
Vodopravna inspekcija o pokretanju prekršajnog postupka je obavijestio prošlog petka, rekli su za Večernji list iz Instituta Ruđer Bošković (IRB).
- IRB kao najveća znanstvenoistraživačka institucija u Hrvatskoj zaista u istraživačke svrhe koristi niz kemikalija, ali jasno definiranog sastava i visoke čistoće, te se one redovito i organizirano zbrinjavaju u skladu sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, putem ovlaštene pravne osobe - zaključili su u IRB-u.