Identificiran je 59-godišnjak koji je sudjelovao u egzekuciji 43 žrtve u Škabrnji. Riječ je o Zoranu Tadiću, Šešeljevcu iz Loznice u Srbiji koji od 1992. živi u Sydneyju.
POGLEDAJTE VIDEO:
U dugotrajnoj i zahtjevnoj istrazi sudjelovali su policijski službenici Odjela ratnih zločina, Službe kriminalističke policije iz policijske uprave zadarske te Županijska državna odvjetništva iz Zadra i Splita.
- Ovo je najznačajnije kriminalističko istraživanje ratnog zločina provedenog na području zadarske policijske uprave, jer je upravo ovaj, tada 32-godišnjak, izravno odgovoran za mučenja, zlostavljanja i ubijanje 43 Škabrnjana, u čijim je ubojstvima uz svoje dobrovoljce i sam sudjelovao - stoji u priopćenju policije. Od 43 žrtve, njih 30 bili su civili, a 13 branitelji.
Ima i srpsko i australsko državljanstvo
Zbog "dobro odrađenog posla", stoji u priopćenju, Tadić je dobio kuću prognanih Hrvata u Benkovcu, a postavljen je i na mjesto načelnika državne sigurnosti Teritorijalne obrane Benkovac. Sredinom 1992. godine vlasti ga premještaju u Beograd, a zatim i u Australiju čije danas ima i državljanstvo.
Tadića se sumnjiči da je postupao protivno Ženevskoj konvenciji o zaštiti građanskih osoba za vrijeme rata i počinio kaznena djela protiv stanovništva i ratnih zarobljenika. On je 18.11.1991. godine kao zapovjednik tzv. Dobrovoljačkog voda, sastavljenog od najvećim dijelom dobrovoljaca iz Srbije i BiGH, zajedno s drugim paravojnim skupinama u rano jutro krenuo u napad na Škabrnju.
Mučili i ubijali civile i zarobljene branitelje
Nakon što su slomili otpor i uništili stambene, gospodarske i sakralne objekte, Tadić je među prvima u pratnji tenkova krenuo u Ambar i nastavio prema centru sela.
Sumnjiči ga se da je tada nasilno izvlačio civile iz skloništa. Prvenstveno su to bile žene, djeca i ljudi starije životne dobi koji im nisu predstavljali nikakvu prijetnju. Prijetili su civilima vatrenim oružjem, vrijeđali i fizički ih zlostavljali. Iz neposredne su blizine, mecima iz vatrenog oružja, pucali u vitalne dijelove tijela i ubili 30 civila u dobi od 23 do 88 godina.
Na sličan način su ubili i 13 branitelja sela koji su prestali s otporom ili bili zarobljeni. Prije ubojstva su ih fizički zlostavljali i mučili.
Tadić je, kao stvarni zapovjednik voda, imao kontrolu i autoritet nad pripadnicima svog voda. Sumnjiči ga se da nije učinio ništa da spriječi svoje pripadnike u zločinima, već im se priključio u zlostavljanju i ubojstvima.