Znanstvenici Sveučilišne bolnice Akershus u Norveškoj pronašli su antitijela protiv bolesti COVID-19 u uzorcima krvi iz prosinca 2019. godine, mjesec dana prije nego što je prvi slučaj otkriven u Europi, piše Ahus.no, a prenosi Dnevnik.hr.
- Otkriće mijenja priču o pandemiji koronavirusa - rekla je Anne Eskild, voditeljica projekta Ahus u izjavi objavljenoj na stranicama bolnice Akershus.
Prvi slučaj u Europi otkriven je 27. siječnja 2020. godine, dok se virus u Norvešku proširio tek 24. veljače iste godine. Otkriće norveških znanstvenika tako proizlazi iz istog mjeseca kad je dokazan prvi slučaj korone u Kini.
- Ovo je veoma iznenađujuće. Pregledali smo uzorke krvi do prosinca kako bismo bili potpuno sigurni da idemo dovoljno daleko u prošlost, tako da nismo očekivali da ćemo tako rano pronaći pozitivan rezultat - rekla je voditeljica istraživanja, Anne Esklid.
Znanstvenici su tražili antitijela u anonimno pohranjenim uzorcima krvi, u skladu sa Zakonom o kontroli infekcija. Uzorci su uzeti od trudnica u prvom tromjesečju trudnoće u sklopu rodiljne skrbi te pohranjeni za praćenje potencijalnih zaraznih bolesti.
Antitijela su otkrivena u 98 od 6520 analiziranih uzoraka. Čak i ako se određen udio lažno pozitivnih rezultata svakako uzme u obzir, zaključci su valjani, kažu norveški znanstvenici. Esklind ističe kako postoji i puno indicija da su pacijentice zaražene u inozemstvu.
- Naši nalazi mijenjaju povijest pandemije koronavirusa i u Norveškoj i u svijetu - istaknula je Eskild. To ukazuje da je infekcija bila raširena u diljem svijeta ranije nego što se dosad mislilo, smatraju znanstvenici bolnice Akershus.
- Vjerojatno postoji nekoliko drugih zemalja koje imaju pristup pohranjenim uzorcima krvi na populacijskoj razini, pa stoga postoji malo ili nimalo drugih retrospektivnih studija - zaključila je Eskild.
Prema jednoj talijanskoj studiji iz Milana, koronavirus je u Italiji bio prisutan isto tako još 2019. godine, i to već u rujnu.
Ranije su američki znanstvenici s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Kalifornija u San Diegu s kolegama sa Sveučilišta Arizona i Illumina procijenili, koristeći alate za molekularno datiranje i epidemiološke simulacije, da je virus SARS-CoV-2 vjerojatno kružio neotkriven najviše dva mjeseca prije nego što su opisani prvi slučajevi bolesti COVID-19 kod ljudi u Wuhanu u Kini krajem prosinca 2019. godine.