Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.
Dejan Čurčić (27) i Alen Britvić (22), studenti druge godine mehatronike, osvojili su zlatnu medalju u konkurenciji inovacija mladih na 67. Međunarodnom sajmu inovacija iENA u Nürnbergu.
Za inovativni projekt 3D digitalizatora, koji su razvili pod vodstvom mentora Tomislava Pavlica, voditelja Studentskog poduzetničko-tehnološkog inkubatora pri Visokoj tehničkoj školi u Bjelovaru. Pavlic je kazao kako su nagradu osvojili u konkurenciji 750 inovacija iz 37 zemalja. Dejan Čurčić kazao je da je u Nürnbergu iz Hrvatske sudjelovao tim od devet juniora inovatora, u kojemu su se nalazili on i kolega iz Bjelovara Alen Britvić. Postigli su sjajan uspjeh jer su se vratili svi s medaljama, a bjelovarski dvojac dobio je onu najsjajniju. Oni su u 3D skener, koji je već poznat u svijetu, unijeli inovacije i poboljšanja. Alen je kazao kako je njihov skener daleko najjeftiniji u zemlji. To znači da njihov najskuplji skener stoji od 1000 do 5000 kn, a ostali su od 62.000 na više.
- Njegova je primjena golema. Možete skenirati od najsitnijih detalja do lokomotive. Prednost našeg skenera je što, osim široke primjene, može zbog niske cijene imati praktičnu primjenu u školama i malim tvrtkama - pojasnio je Britvić. Budući da je riječ o stručnom studiju, prema Pavlicovim riječima, studenti se okreću prema praktičnim stvarima i inovacijama koje će naći primjenu u životu. Nakon teoretskog dijela idu u tvrtke vidjeti na djelu primjenu određenih uređaja i tražiti rješenja za njihovo poboljšanje.
- Uglavnom idemo u tvrtke u kojima možemo vidjeti robote na djelu. Tako smo i mi napravili robotsku ruku koja funkcionira kao one izrađene u Japanu. S razlikom što je naša napravljena na 3D printeru i nekoliko puta jeftinija - pojasnio je Pavlic.
Stoga će robotska ruka biti demoproizvod koji će služiti srednjoškolcima i studentima. Zoran Vrhovski, voditelj stručnog studija mehatronike, kaže da još postoje dva slična studija u zemlji, uz ovaj u Bjelovaru, te da taj studij obrazuje kadrove za tržište a ne za burzu.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.