Sjedinjene Države suočavaju se s još jednim slučajem pretjerane upotrebe sile od strane policije. Međutim, teško je povjerovati u razlog njihove akcije protiv maloljetnika u Ocean Cityju: skupina mladića pušila je elektroničke cigarete na šetnici gdje je pušenje takvih cigareta zabranjeno.
Videosnimka, koju su snimili svjedoci incidenta, prikazuje grupu policajaca koji primjenjuju mjere na nekoliko mladića. Nisu se odupirali uhićenju, ali su ih policajci ipak omamili električnim pištoljem za omamljivanje, a jedan od mladića je u više navrata fizički napadnut, iako je već ležao na zemlji i držalo ga je nekoliko policajaca.
Snimka, koju je objavio CNN, izazvala je val prosvjeda diljem zemlje budući da je, prema mišljenju kritičara policije, intervencija bila u potpunosti nesrazmjerna. Pored dvojice mladića, uhićeno je još nekoliko osoba koje su im pokušale pomoći. U svojoj izjavi lokalna je policija opravdavala intervenciju, ali je istodobno potvrdila da će cijela stvar biti istražena.
Međutim, sam razlog zbog kojeg su mladići bili omamljeni, pretučeni i uhićeni – odnosno, zabrana korištenja elektroničkih cigareta na javnom šetalištu - izazvao je oštre reakcije. Brojne su organizacije u Sjedinjenim Državama i drugdje u svijetu koje lobiraju za značajna ograničenja korištenja elektroničkih cigareta, uključujući zabranu njihove upotrebe na javnim mjestima. Zahvaljujući
njihovom lobiranju, američka savezna vlada i mnoge lokalne vlade naredile su stroge mjere za suzbijanje pušenja takvih cigareta.
Istovremeno, u javnost je procurio interni materijal o tajnom financiranju globalne kampanje protiv pušenja elektroničkih cigareta američkog milijardera Michaela Bloomberga, bivšeg gradonačelnika New Yorka. Američki novinari mapirali su novčane tokove prema organizacijama diljem Amerike i mnogih država Azije i Afrike, gdje je Bloombergov novac trebao utjecati na javno mnijenje i same vlade. Dokumenti koji izričito traže da se stvarni izvor novca prikriva tijekom cijele kampanje također upućuju na izravnu korupciju nekih vlada Trećeg svijeta.
Kako se „Kampanja za djecu bez duhana“ koju financira Bloomberg oštro usprotivila brutalnim mjerama u Ocean Cityju, i sama je postala meta kritika. Ljudi na društvenim mrežama ističu da policija provodi zabrane koje su nametnuli Michael Bloomberg i organizacije koje on financira.
Prema mišljenju neovisnih stručnjaka, elektroničke cigarete, poput ostalih alternativnih proizvoda, predstavljaju daleko manji rizik za ljudsko zdravlje od pušenja cigareta. Ograničavanje ovih alternativa zapravo pušačima oduzima mogućnost da se riješe svoje navike pušenja.