Ministarstvo pravosuđa je predstavilo nacrt Zakona o stečaju potrošača, poznatom i kao Zakon o osobnom bankrotu. Osobni bankrot bi trebao kroz razdoblje od pet godina pomoći dužnicima da otplate svoje dugove te okrenu novu stranicu.
Prodat će se nekretnine onih koji ne vrate dugove u pet godina
Ministar Orsat Miljenić je na okruglom stolu o nacrtu prijedloga Zakona istaknuo da se Hrvatska od drugih zemalja razlikuje u bitnom po tome što je kod nas visok postotak građana koji su vlasnici nekretnine. One za stanovanje neće biti izuzete iz osobnog stečaja.
U razdoblju od jedne do pet godina dužnici će se trebati odreći dijela svojih prihoda kako bi vratili dugove, a ako posjeduju nekretninu ona će se morati prodati, ako se u roku kušnje od pet godina ne vrate dugovi.
Ako nema druge: Dugovi se brišu i dužniku bez nekretnine
Ako dužnik nema nekretninu, a ne podmiri dugove za vrijeme petogodišnje kušnje, a vjerovnike se nikako ne može naplatiti, dugovi će se brisati.
Da bi neki dužnik mogao otvoriti postupak osobnog bankrota, uvjet je da najmanje tri mjeseca nije u stanju podmiriti svoje dugove u iznosu većem od 30.000 kuna.
Dug ne smije biti veći od 100.000 kuna
Zakon je namijenjen svim fizičkim osobama, ali i onima koji obavljaju samostalnu djelatnost, a nemaju više od 20 vjerovnika i nisu dužni više od 100.000 kuna. Ne smiju biti dužni plaće zaposlenima te ne smiju biti u stečaju ili predstečaju.
Mora prihvatiti bilo koji posao koji mu se ponudi
Osobni bankrot dijelit će se na sudski i izvansudski postupak, za koji je nadležna Fina. U Fini će biti savjetovališta te će država imenovati povjerenike koji će dužnike voditi kroz bankrot.
Ako je dužnik nezaposlen, mora prihvatiti bilo koji posao koji mu se ponudi na burzi rada, piše tportal.
Dužnicima će biti vrlo teško
Treba napomenuti kako će procedura za dužnike biti vrlo teška. Imat će na raspolaganju samo određen financijski minimum, spominje se 800 kuna, s kojim bi trebali živjeti mjesecima, pa čak i godinama.
Dužnici će biti strogo nadzirani, te će se kontrolirati svi njihovi prihodi po računima.
Stečajni upravitelj će popisati sva dugovanja dužnika s jedne strane i svu njegovu imovinu i primanja s druge strane. Zatim bi izračunao koliko je duga dužnik u stanju vratiti.