Danas je u Zambiji u gradu Ndola na rasporedu prvo sudsko ročište za osmero hrvatskih državljana, tj. četiri para koja su više od mjesec dana u pritvoru zbog sumnje u vjerodostojnost dokumenata u postupku posvajanja četvero djece iz Demokratske Republike Kongo. Na ročištu će biti pristupan i službenik hrvatskog veleposlanstva u Pretoriji koji je jučer posjetio pritvorene Hrvate.
Hrvate su oko 8.35 sati doveli na sud, gdje bi se prvi put od uhićenja trebali očitovati o optužbama, a Jutarnji list piše da ih se sumnjiči za trgovinu djecom, krivotvorenje dokumenata i korištenje krivotvorenih dokumenata.
Odmah na početku je određena stanka da se optuženima pročita optužnica na engleskom jeziku kako bi je razumjeli, a ročište je nastavljeno nakon stanke.
Nakon što im je pročitana optužnica kojom ih se optužuje za pokušaj trgovine ljudima, odnosno djecom, svi su rekli kako su razumjeli optužnicu i izjasnili se kako se ne osjećaju krivima.
Rasprava je odgođena, a novo ročište bit će u četvrtak.
Pritvoreni Hrvati tražili su da se brane sa slobode uz jamčevinu, o čemu će odlučivati sud.
Radman: Želimo da ih tretiraju čovječno
- Saznali smo da je ročište odgođeno za četvrtak. Počelo je s malim zakašnjenjem uz povremene stanke zbog tehničkih razloga. Svi optuženi trebali su sudjelovati u raspravi jezikom koji razumiju tako da je to rastegunulo raspravu. Pročitana im je optužnica, odgovorili su da se ne osjećaju krivima. Njihov branitelj je tražio njihovo puštanje uz jamčevinu, da se brane sa slobode tako da čekamo taj četvrtak koji će donijeti novosti - rekao je ministar Gordan Grlić Radman za N1.
- Oni su optuženi za trgovanje djece u pokušaju što treba dokazati. Naš konzularni djelatnik stalno posjećuje hrvatske državljane i MVEP želi da ih zambijske vlasti tretiraju u pritvoru čovječno, da se postupa humano, da im se osiguraju i hrana i lijekovi i sve što je nužno, svi uvjeti koji su temeljem konvencija osigurani. Ali, mi ne možemo ulaziti u meritum - dodao je ministar.
Uhićeni su 7. prosinca
Podsjećamo, zambijska je policija 7. prosinca uhitila četiri para iz Hrvatske zbog sumnje na trgovinu ljudima. Presreli su ih zajedno s djecom. Jedno je staro godinu i tri mjeseca, a ostalo troje imaju po tri godine. Zambijski mediji naveli su da imigracijski službenici u zračnoj luci Simon Mwansa Kapwepwe uhitili četiri para hrvatskog podrijetla nakon dojave koju su dobili, te da dokumenti o posvajanju, a koje su izdale vlasti Konga, izgledaju falsificirano.
Hrvatske vlasti pomno istražuju slučaj, a osnovana je i radna skupina u kojoj su predstavnici Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, Sigurnosno-obavještajne agencije i resornih ministarstava koja održava sastanke oko ovog slučaja.
Kako bi se ubuduće ovakve situacije izbjegle, Vrhovni sud je općinskim sudovima poslao preporuke o postupanju u postupcima priznanja stranih sudskih odluka u postupcima posvojenja.
O svemu se oglasilo i Ministarstvo vanjskih poslova.
Podsjećaju da se Veleposlanstvo ne može uplitati u pravne postupke druge države, ali da su preko nadležnih tijela Zambije i branitelja dodijeljenog po službenoj dužnosti ponovno zamolili da se prema pritvorenim hrvatskim državljanima postupa čovječno, da se poštuje njihovo dostojanstvo, da im se u slučaju potrebe osigura liječnička pomoć, da ih se ispituje na jeziku koji razumiju te da se bez obzira na težinu kaznenog djela za koje se sumnjiče ne predmnijeva njihova krivnja.
Službenik Veleposlanstva je tijekom boravka u Zambiji pokušao posjetiti djecu koju su preuzele službe socijalne skrbi, no posjet mu je bio onemogućen. Prema informacijama dobivenim od zambijskih vlasti, djeca su na sigurnom te nisu ni na koji način ugrožena, navodi MVEP.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova nastavlja diplomatskim putem u suradnji s nadležnim tijelima Republike Zambije pružati konzularnu pomoć pritvorenim hrvatskim državljanima sukladno Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istaknuo je pak kako djeca imaju hrvatske dokumente, a legalizaciju posvojenja djece iz DR Kongo uhićeni Hrvati tražili su na Općinskom sudu u Varaždinu i Zlataru, koji su im potvrdili dokumentaciju na temelju kojih su djeca dobila sve dokumente.
Ovaj slučaj bio je i tema jučerašnje emisije 'Otvoreno' na HRT-u.
U njoj su gostovali Andreja Metelko-Zgombić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, Marija Barilić, ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Diana Topčić Rosenberg, osnivačica ADOPTE, udruge za potporu posvajanju i prof. dr. sc. Branka Rešetar, Pravni fakultet u Osijeku.
Metelko-Zgombić kazala je kako u Zambiji teku dva sudska postupka, od kojih su jedan pokrenuli hrvatski državljani smatrajući da su protupravno lišeni slobode i pred višim sudom su pokrenuli postupak ne bi li dobili oslobađanje.
- Smatrali su da su predugo bili lišeni slobode, 15 dana pa onda produženom odlukom još 15 dana. S druge strane, to se vrijeme utrošilo kako bi nadležni organi u Zambiji vidjeli postoji li temelj za podizanje optužnice. Ovaj je petak pročitana optužnica, a u utorak (danas) naših 8 državljana izlaze pred sud i bit će u prigodi čuti što im se stavlja na teret- rekla je.
- Ministarstvo vanjskih poslova je bilo uz te ljude od - početka, kada smo saznali da su ti ljudi uhićeni. Do sada nismo dobili formalni pisani odgovor. Dobili smo usmeno da su te osobe u pritvoru. Razgovarali smo s čitavim nizom institucijama u Zambiji- dodala je Metelko-Zgombić.