To je to što me zanima!

Osječki osnovci zadivili sve: Naš robot od nekoliko tisuća lego kockica sortira otpad

Matej Kuhar, Maksim Komljen i Petar Brajković, učenici osječke OŠ 'August Šenoa', ponudili su rješenje za jedan od najvećih problema današnjice i osvojili vrijednu nagradu u Italiji
Vidi originalni članak

Naš se robot zove 'Waste wizard' jer waste na engleskom znači otpad, a wizard zato što čarobnjački sortira otpad, kaže Matej Kuhar, učenik 6. razreda Osnovne škole "August Šenoa" iz Osijeka. Matej je dio tima Lege 1, koji je nedavno osvojio drugo mjesto na World Robot olympiad Championship u talijanskom gradu Brescia. Lege Matej Kuhar, Maksim Komljen i Petar Brajković tamo su bili jedan od ukupno devet hrvatskih timova, a njihov je robot bio u konkurenciji od 18 robota iz 16 država svijeta. Zlatna medalja izmakla im je za pola boda.

Na tom su se natjecanju našli nakon što su na državnom robotskom prvenstvu u Samoboru osvojili 1. mjesto u kategoriji mladih budućih inovatora.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Razvijali ga mjesecima

Izrada robota za sortiranje otpada bila je u potpunosti ideja trojice učenika koji su imali svakakve zamisli kad im je učiteljica informatike i mentorica iz robotike Ivana Vezjak rekla da idu na natjecanje.

- To je bio veliki projekt za nas. Razvijali smo ga mjesecima. U školi smo se počeli baviti robotikom tek prošle godine, kad smo postali škola s cjelodnevnim boravkom. Dečki su odmah 'zagrizli' - kaže Vezjak dodajući kako je škola, ulaskom u program cjelodnevne nastave, dobila značajna sredstva kojima su kupili potrebnu opremu za robotiku i informatiku.

Robot je bio izazov.

- Najveći problem u svijetu su plastika i smeće, a još veći sortiranje jer je to težak posao za raditi, a rade ga ljudi. Zato smo mislili kako bi bilo dobro da to radi robot - kaže Petar Brajković, učenik 6. razreda i dio tima Lege 1.

'Radio je sto posto'

- Robot je dugačak i visok oko pola metra. Ima pet pogonskih motora, senzore, žice za spajanje, bateriju i računalnu kutiju koja se programira preko računala kako bi robot uopće mogao raditi. Sastavljen je od nekoliko tisuća malenih Lego kocki - kažu nam dečki, koji su svog robota prvo izložili na natjecanju u Samoboru.

- Tamo smo postali nervozni kad smo vidjeli druge robote koji su nam se činili bolji i napredniji od našeg - neki su radili na vodu, neki na sunčevu energiju. Ali se ispostavilo da ih dosta nije funkcioniralo. Naš je radio sto posto - kaže ponosno Matej Kuhar, učenik 6. razreda, dodajući kako je njihov robot bio u konkurenciji sa srednjoškolskim primjercima.

- Programirali smo ga Petar i ja. Za to nam je trebalo gotovo tri mjeseca. Radio sam ga na Arduino platformi. Najveća komplikacija bile su nam varijable na temelju kojih robot prepoznaje vrstu, oblik i težinu smeća. Znao je uzeti kuglicu smeća i odbaciti je jer ne može prepoznati što je. Ali to smo popravili - pojasnio nam je programske dileme Maksim Komljen dodajući kako ove godine planiraju napraviti napredniju i bolju verziju robota.

Brojni uspjesi učenika

- Zavolio sam programiranje kad mi je tata poklonio maloga robota kojega sam trebao programirati preko aplikacije. Zato sam se u školi prijavio na robotiku, u male hakere, na umjetnu inteligenciju i tako... - dodao je Maksim rekavši kako u školi ima puno raznih izvannastavnih aktivnosti na koje učenici idu i svi se dobro zabavljaju.

Posebno ponosni na uspjeh tima Lege 1 su i u osječkoj tvrtki Unikom koja je sponzorirala njihovo putovanje u Italiju, platila im kotizaciju za natjecanje i smještaj, što je dečkima, a i školi, puno značilo.

- Mi smo kao škola poznati po nagradama i dobrim uspjesima naših učenika na raznim natjecanjima, a posebice u STEM području te odgoju i obrazovanju za održivi razvoj, na što stavljamo naglasak u posljednje vrijeme. Slijedom toga mi smo ekoškola i imamo platinasti status u tome međunarodnom programu. Unikom je i inače naš sponzor u sklopu programa ekoškola - oni su nam kao kumska tvrtka u djelatnosti zbrinjavanja otpada. Imamo s njima česte suradnje u vidu edukacija - djeca odlaze tamo, oni dolaze k nama. Surađivali su s djecom i pri izradu ovoga robota nakon što smo im rekli da želimo ići na to natjecanje - kaže Vedran Čerina, ravnatelj osječke OŠ "August Šenoa".

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare