Demokratska zajednica Mađara u Hrvatskoj (DZMH) u subotu je svečanom sjednicom u Osijeku obilježila 30. obljetnicu osnutka, a predsjednik DZMH saborski zastupnik Robert Jankovics rekao je kako im je smjer očuvati mađarski identitet, a istodobno su vjerni građani Hrvatske.
"Naš je smjer očuvanje identiteta mađarske zajednice u Hrvatskoj, pogotovo na području istoka države prvenstveno putem kulture, obrazovanja i naših medija", istaknuo je pedsjednik DZMH-a Robert Jankovics na svečanoj sjednici održanoj u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.
Napomenuo je kako su uspjeli da svi članovi DZMH mogu raditi u interesu mađarske zajednice, ali istovremeno biti dobri i vjerni građani Republike Hrvatske.
Ističe kako su uspjeli u toj misiji, posebno promatrajući posljednjih šest ili sedam godina kada se dogodio značajan razvoj mađarske zajednice.
Prema posljednjem popisu stanovništva u Hrvatskoj ima 10.315 popisanih Mađara, od kojih dvije trećine živi na području Osječko-baranjske županije. No, dodao je, u popisu birača ima dosta više Mađara tako da to nije prava brojka Mađara u Hrvatskoj.
Predsjednik DZMH i saborski zastupnik mađarske manjine Robert Jankovics ističe kako im je u idućem razdoblju cilj pojačati obrazovanje na mađarskom jeziku u Hrvatskoj i nastaviti potporu gospodarstvu.
Ocijenio je kako s obje Vlade, i hrvatskom i mađarskom, imaju partnerske odnose.
Filipović: Hrvatska Vlada potiče aktivnosti mađarske manjine na očuvanju kulture tradicije i identiteta
Kao izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića svečanoj sjednici je nazočio ministar gospodarstva i održivog razvoja Vlade RH Davor Filipović.
Naglasio je da hrvatska Vlada preko Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina aktivno potiče aktivnosti mađarske nacionalne manjine usmjerene prema očuvanju kulture tradicije i identiteta.
"Niz je završenih projekata izgradnje, uređenja i opremanja, poput Mađarskih etno kuća, Domova mladih, poticanja medija na mađarskom jeziku. Kroz proteklih nekoliko godina uloženo je skoro 19 milijuna eura, a u tijeku su projekti dječjih vrtića na mađarskom jeziku u Korođu, Belom Manastiru i Laslovu, Sportskog kampa u Vardarcu, mađarskih domova u Splitsko-dalmatinskoj županiji, Zagrebu, Zmajevcu i Osijeku", rekao je Filipović.
Istaknuo je i važnost Etno muzeja u Kotlini te Muzej Domovinskog rata Laslovo koji svjedoči o ulozi i žrtvi mađarske zajednice u obrani neovisnosti Htvatske.
Najavio je i daljnje poticanje malog i srednjeg poduzetništva među pripadnicima manjina te rekao da je tijekom 2022. godine Ministarstvo provodilo takav program s bespovratnim sredstvima čije su potpore iznosile više od milijun eura.
Blagostanje možemo graditi samo zajedno i to ćemo nastaviti raditi, zaključio je ministar Filipović.
Potpredsjednik Hrvatskog Sabora Furio Radin govoreći i u ime talijanske zajednice u Hrvatskoj, konstatirao je da od kada je 'pala Schengenska granica' obje manjinske zajednice još su više povezane s matičnim državama.
Živimo s njima pod istim krovom, a to je jako bitno za nas, rekao je Radin naglasivši kako im je zajedničko i to što imaju dobre odnose s matičnim državama i s Vladama matičnih država.
"Naša najveća zahvala ide prema onima s kojima živimo svakodnevno, s Hrvaticama i Hrvatima i pripadnicima drugih nacionalnih manjina", zaključio je Radin.
Svečanoj sjednici DZMH-a u osječkom HNK-u Osijeku, nazočili su i državni tajnik mađarske Vlade za odnose s Mađarima izvan Mađarske, Arpad Janos Potapi, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, Zvonko Milas i predsjednik osjećkog Gradskog vijeća Tihomir Florijančić.