To je to što me zanima!

Oružane snage RH: Dronovi će nam srušiti kanadere, mičite ih

Dronovi iznad mjesta gdje gase kanaderi i Airtractori ugrožavaju živote pilota, ali i gasitelja koji se bore s vatrenom stihijom. Ako se sudare, avioni se mogu i srušiti
Vidi originalni članak

Ako na požarištima uočimo bespilotne letjelice, zračne protupožarne snage obustavit će gašenje požara iz zraka i zbog sigurnosti ćemo povući avione i helikoptere, napisale su Oružane snage Republike Hrvatske u svojem zadnjem apelu javnosti.

Dodali su da popularni dronovi, iznad mjesta gdje gase kanaderi i Airtractori, ugrožavaju živote pilota, ali i gasitelja koji se bore s vatrenom stihijom. Ako se sudare, avioni se mogu i srušiti.Zadnji takav primjer neovlaštenog upravljanja dronovima bio je tijekom požara na poluotoku Pelješcu. 

Prema snimkama na društvenim mrežama, dronovi s kamerama su snimali opožarenu šumu i okolicu. To je uzbunilo Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i zadalo im novu brigu jer zbog nekoliko minuta snimki iz zraka bespotrebno riskiraju živote. Naime, dronovi s kamerama teški su oko pet kilograma, a neki i više. 

Mogu odletjeti do jednog kilometra od svoje bazne stanice, odnosno pilota na zemlji. Kanaderi i Airtractori u izbacivanju vode na vatru lete samo 20-ak metara iznad požara brzinom od 250 do 300 kilometara na sat. Sudar čak i s malenim dronom može biti izrazito opasan.

- Najgore je ako dron udari u vjetrobransko staklo kanadera. Lako ga može probiti i tako ozlijediti pa i ubiti pilota - kazao nam je Dinko Vodanović, stručnjak za zrakoplovne nesreće. Dodao je da se letjelica može zabiti i u elise zrakoplova i teško ga uzdrmati.

- Elise se okreću velikom brzinom. Sjećam se jednog slučaja gdje je ptica uletjela u motor aviona i slomila lopaticu koja se, poput metka, zabila u trup aviona - opisuje Vodanović.

Koliko je dosad u svijetu bilo sudara zrakoplova i dronova ne zna jer velike tvrtke to taje.
- Ne žele pričati o tome jer su svi zainteresirani za komercijalizaciju dronova. U Hrvatskoj imamo problem što za to nisu propisane kazne - kaže Vodanović.

Naime, Hrvatska je Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova donijela tek u svibnju 2015. U njemu nisu predviđene kazne ni sankcije za neprijavljeno korištenje dronova. Do danas je dozvolu za korištenje dronova dobilo samo 16 ljudi ili tvrtki u Hrvatskoj. Zdravorazumski, premalo zbog visoke prodaje i popularnosti bespilotnih letjelica.

Idi na 24sata

Komentari 242

  • NeNormalan 03.08.2015.

    Rješenje je jednostavno, u svaki avion ugradite usmjereni ometač signala na 2.4 GHz i svaki dron koji se nađe ispred aviona bez signala će se srušiti ili ako je pametan vratiti na početnu točku

  • gabriella_1 03.08.2015.

    Uopće nisam znala da to postoji! Koja sam ja kokoška! Zapravo nikad nisam razmišljala odaklje snimke iz zraka..valjda iz aviona, jedrilica, helikoptera! Ali bespilotne letjelice..eh, ta tehnika..a može li tog drona imati bilo tko? Mislim..mogu ga kupiti i pustiti da snima u privatne svrhe? No, nemojte me ismijavati! Jednostavno nisam znala! :-)

  • dkmjnn 03.08.2015.

    Dronove srušiti, a vlasnicima kaznena prijava zbog ugrožavanja života i imovine.

Komentiraj...
Vidi sve komentare