To je to što me zanima!

Optužuju ga da je lažni invalid: Kerum čuva fotelju Šundovu

Politika ih je pratila u stopu: Kad je Željko Kerum postao splitski gradonačelnik, Jure Šundov je vodio sav posao, ali zasluge je uvijek pripisivao šefu
Vidi originalni članak

Najvjerniji vojnik Željka Keruma opet je u problemima. Umirovljeni brigadir Jure Šundov suočio se s policijskom kaznenom prijavom.

Splitski inspektori podnijeli su prijavu zbog prijevare. Šundova sumnjiče da je pomoću lažne liječničke dokumentacije došao do 30-postotnog invaliditeta zbog PTSP-a.

Od 2006. do danas primao je invalidninu i imao prava na porezne olakšice. Kao predsjednik Gradskog vijeća Splita Šundov se odmah našao na meti oporbe, prvenstveno vijećnika iz stranke Pametno. Jakov Prkić želio je doznati je li to istina, jer ako jest, bilo bi moralno odstupiti s mjesta šefa Gradskog vijeća.

Za razliku od nekih ranijih optužbi, brigadir Šundov o ovom slučaju nije imao puno reći. Zapravo nije rekao ništa, nije ni trebao. U obranu su stali njegovi prijatelji, dugogodišnji koalicijski partneri iz HDZ-a, ali i njegov šef te “vrhovni zapovjednik”, Kerum osobno.

Ukratko, sve su proglasili “komunističkim metodama difamacije”. Kerum je mudro zaključio kako u “Hrvatskoj ne bi bilo političkog djelovanja kad bi političari odstupali zbog kaznenih prijava”. Glasovanje o njegovu mandatu, na čemu je osobno inzistirao, prošlo je očekivano.

On je Kerumov čovjek iz sjene koji rješava sve

Šundov je glasovanje preživio i ostao je predsjednik splitskoga Gradskog vijeća. Svoju je sudbinu čvrsto i nepovratno vezao uz Keruma. Kako su se stvari odvijale proteklih godina, to je bio pravi potez. A Šundov i Kerum prijatelji su još iz zavičaja, Ogorja kod Muća, gdje su kao vršnjaci pohađali osnovnu školu u selu Vrba. Obojica su stigli u Split. Kerum je upravljao radnim strojevima na gradilištu prije nego što je krenuo u poduzetničko-trgovačke vode, dok je Šundov ostao u struci, zaposlio se u Brodosplitu.

Iz splitskog škvera kreće njegov prvo sindikalni, a potom i ratni put. Sudjelovao je u organizaciji Nezavisnog sindikata te Hrvatske udruge sindikata. U obje organizacije izabran je za prvog predsjednika. U svibnju 1991. godine organizirao je i vodio prosvjed pred komandom Vojno-pomorske oblasti JNA. U Domovinskom ratu bio je zapovjednik Operativne grupe Šibenik pa Operativne grupe Sinj, potom i zapovjednik 306. logističke brigade u Kninu.

Prijavak Franji Tuđmanu

Osobno nam je priznao da mu je jedan od najdojmljivijih trenutaka iz tog perioda bio prijavak predsjedniku Franji Tuđmanu kad je ovaj “Vlakom slobode” stigao u Knin, dvadesetak dana nakon završetka akcije Oluja.

Prekretnica za Šundova bila je 2003. godina, kad je umirovljen kao brigadir HV-a te počinje raditi za Keruma. Stari prijatelj imao je puno povjerenje, odmah je krenuo kao direktor maloprodaje, komercijalni direktor te konačno i izvršni direktor. Znalo se tko donosi sve strateške odluke, a ta je praksa nastavljena i 2009., kad Kerum postaje gradonačelnik Splita. Jure Šundov je kao njegov zamjenik de facto vodio grad iduće četiri godine, no nikad se nije “osilio”. Uvijek je sve zasluge pripisivao šefu.

Sposoban i spretan, imao je nos za marketing i prezentaciju, tako da je vješto amortizirao niz gafova koje je Kerum tijekom političke (pa i poduzetničke) karijere radio. Počevši od sukoba s medijima, preko nonšalantnosti u obavljanju javne dužnosti te zbrinjavanja rodbine, prijatelja te stranačkih ljudi u raznim gradskim tvrtkama, pa sve do otvorenog sukoba interesa – gradnja Zapadne obale, ispred tad Kerumova Hotela Marjan, uređenje vrtića koje je povjereno prijateljevoj firmi.

Vratio je naknade

I Šundov je imao afera. Na ime naknade za rad u skupštinama tri gradske tvrtke, Čistoća, Promet te Vodovod i kanalizacija, dobio je 300.000 kuna naknade. Pokazalo se da je novac, kao dužnosnik, primio protivno Zakonu o sprečavanju sukoba interesa. Tako je prvo odlučilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u Zagrebu. Morao je naknadu vratiti i platiti 30.000 kuna kazne. Splitski Općinski sud, prema tužbi Čistoće, prošle godine presudio da toj firmi Šundov mora vratiti oko 80.000 kuna.

Voli kiparstvo i slikarstvo

Šundov je prije godinu dana osvanuo u upravi Županijskih cesta Split, gdje su morali mijenjati osnovne dokumente tvrtke kako bi se na direktorskome mjestu našlo prostora za nekoga sa srednjom stručnom spremom.

Inače, u životopisu navodi da su mu hobiji kiparstvo i slikarstvo. Vrijedi napomenuti, ovaj posljednji manevar odigravao se u vrijeme SDP-ove vlasti u gradu. Kerumov HGS je oportunistički, bez nekoga grizodušja, koalirao s partijom tadašnjega gradonačelnika Ive Baldasara.

Idi na 24sata

Komentari 62

  • jožek2 16.09.2017.

    Nakon svakog mandata hdz vlasti broj branitelja se poveća za sto tisuća, jer to su novi hdz biraći, a narod i hrvatska sirotinja to moraju plaćati.

  • andi_1 15.09.2017.

    U normalnoj EU drzavi kad si u invalidskoj mirovini , nisi vise sposoban za rad pa prema tome, nemozes vise nigdje raditi....kazem, u normalnoj drzavi !!

  • Mercedes s klasa 15.09.2017.

    Sigurno nije bio u teretani

Komentiraj...
Vidi sve komentare