Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila
Prijedlog zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava
kojim se u zakonodavstvo prenosi direktiva Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okvira za oporavak i sanaciju kreditnih institucija i investicijskih društava. Glavna je ideja da se
trošak sanacije
s poreznih obveznika, odnosno građana, premjesti na dioničare i vjerovnike.
Na dnevnom redu bio je i Prijedlog sporazuma kojim bi se oprostili dugovi najsiromašnijim građanima koji duguju do 35.000 kuna , a koji taj dug ne mogu vratiti. Od 1. ožujka ove godine prvi od oko 60.000 blokiranih građana trebalo bi dobiti novu priliku. Uvjete otpisa duga pogledajte ispod teksta.
Riječ je o građanima koji su vezani uz teleoperatere te četiri velika grada što se odnosi uglavnom na komunalne usluge.
U Vladi očekuju da se sporazumu pridruže i ostali gradovi jer su kriteriji okrenuti najugroženijima.
- Svjesni teškog stanja dijela građana koji su blokirani zbog dugotrajne krize, ova odluka bit će novi početak za oko 60.000 naših građana . Ovo je dobrovoljni sporazum kojem će pristupiti četiri velika grada. Ovo je jednokratan otpis duga, ne može se očekivati da će Vlada ponoviti ovu mjeru. Mislim da smo pokazali socijalnu osjetljivost za one koji su najugroženijim, kazala je Milanka Opačić .
U budućnosti oni koji će se naći u sličnim problemima imat će mogućnost proglašenja stečaja , što je mjera na kojoj radi Ministarstvo pravosuđa.
Kriteriji su da su građani korisnici socijalnih naknada i invalidnina
te građani čija su primanja do 2500 kuna mjesečno odnosno samci kojima primanja ne prelaze 1250 kuna. Građanima kojima se otpisuje dug
ne smiju imati imovinu ni štednju iz koje bi mogli pokriti ovrhe.
Teleoperateri će otpisati dug samo prvoj kategoriji odnosno socijalno ugroženima, dok će građanima s niskim primanjima biti određen moratorij na plaćanje dugova u roku od godinu dana.
Teleoperateri i banke otpisat će dugove u visini do 10.000 kuna, dok će dugove do 25.000 kuna opraštati poduzeća kojima je u većinskom vlasništvu država.
Premijer Milanović rekao je da je riječ o dobrovoljnom sporazumu jer u Vladi nisu željeli problem rješavati nametanjem obveza zakonom te da je ova tema važnija od njegovih prigodnih uvodnih riječi o predsjedničkim izborima.
- Ovo je prvi put da se netko na ovakav način odlučio riješiti ovaj problem i to ne zakonom nego dogovorom za što je trebalo puno strpljena i nešto vremena, a to je dokaz da smo humana Vlada - poručio je Milanović.
Kazao je da račune treba plaćati, ali i napomenuo da kad se netko nađe u "ljutoj nevolji" ovo je mjera kojom se pomaže. Ponosan je za učinjeno.